'Teknoloji ithal etmekle bir yere varılamaz'

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Kadri Şaman, Türkiye'nin sürekli teknoloji ithal ederek bir yere varamayacağını belirterek, "Teknoloji üretmezsek iki yakamız biraraya gelmez" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği tarafından desteklenen, 550 bir Auro bütçeli, "RIS-Mersin Projesi (Mersin Bölgesel İnovasyon Stratejisi)'nin tanıtım toplantısında konuşan Şaman, ekonomide kalkınma için inovasyonun şart olduğunu vurguladı. İnavosyonun, kendini yenileme olarak açıklanabileceğini ifade eden Şaman, "İnavasyon, bireysel ve toplumsal ihtiyaçları karşılamak için pazara farklı ürün, hizmet ve pazarlama anlayışı getirmek olarak ifade ediliyor. Dünya ile rekabet etmek, pazarın ihtiyaçlarına hızlı ve kaliteli yanıt vermek, pazar payını artırmak, kar payını büyütmek ve daha etkin yönetim ve organizasyonel modeller için inovasyon şart. RİS-Mersin adını verdikleri projenin Türkiye'de yürütülen ilk ve tek bölgesel inovasyon stratejisi çalışması" dedi.

Ellerinde yol haritası olmadıkça bir yere varılamayacağını vurgulayan Şaman, Mersin'in bölgesel inovasyon stratejisinin, yolu bulmada pusula görevi üstleneceğini ifade etti. Şaman, şöyle dedi: "Çünkü, günümüz dünyasında teknoloji üretmeden bir yere varamayız. Sürekli teknoloji ithal ederek, Türkiye'nin iki yakası bir araya gelmez. Örneğin, bugün bir pet şişe üreten makine imal ediliyor, biz bunu dışardan satın alıyoruz. Saatte 500 adet pet şişe üreten bu makine yerine bu kez aynı sürede 2 bin şişe üreten makine icat ediliyor. Biz daha önce binlerce dolar döviz ödeyerek aldığımız bu makineyi bir kenara atıp yenisini ithal ediyoruz. Türkiye bu yükü daha ne kadar kaldıracak."

Şaman'ın konuşmasının ardından RIS-Mersin Projesi Yerel Koordinatörü Oya Uysal, proje ve inovasyon kavramı hakkında bilgi verdi. Mersin'in ilk inovasyon stratejisi çalışmasıyla, treni istasyonda yakaladığını belirten Uysal, bundan sonra yapılması gerekenin tüm kurum ve kuruluşların elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çekti. Uysal, şöyle devam etti:

"Bu çalışmayla, 2008 yılından itibaren en az 50 hızlı büyüyen yenilikçi şirket kurulacak ve yine aynı yıldan başlamak üzere yılda en az 10 üniversite kökenli yeni şirket kurulması sağlanacaktır. 2009 yılına kadar tüm kilit aktörlerin dahil edileceği iyi işleyen bir bölgesel inovasyon sistemi kurulmuş olacaktır. Yine bu süre zarfında en az 50 patent başvurusu yapılacak ve 2010 yılında başlamak üzere her yıl yüzde 10 düzeyinde artış sağlanacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious