Teksas Eyaleti'nde 379 kişi idam edilmeyi bekliyor

Teksas Eyaleti'nde 379 kişi idam edilmeyi bekliyor.6247
  • Giriş : 23.08.2007 / 13:30:00

ABD’de, Yüksek Mahkeme’nin 1976’da yeniden idama izin vermesinin ardından yaklaşık 1100 kişi idam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD’de idam cezasının en fazla uygulandığı eyalet Teksas’ta cinayet suçuyla yargılanan Johnny Ray Conner, insan hakları örgütleri ve Avrupa Birliği’nin tüm çabalarına rağmen affedilmedi. Eyalette halen 379 kişi idam edilmeyi bekliyor.

Dünyada başta Avrupa olmak üzere birçok ülke idam cezasını uygulamıyor. ABD’de ise, Yüksek Mahkeme’nin 1976’da yeniden izin vermesinin ardından yaklaşık 1100 kişi idam edildi.

İdam cezası halen 38 eyalette uygulanıyor. Ancak bu alanda Teksas açık ara önde. Tüm ülkedeki idamların neredeyse üçte biri 1982’den beri idam cezalarını infaz eden Teksas’ta gerçekleştirildi.

Son olarak cinayet suçlamasıyla yargılanan Johnny Ray Conner da, insan hakları örgütleri ve Avrupa Birliği’nin tüm girişimlerine karşın zehirli iğneyle idam edildi.

Masum olduğunu savunan ve son olarak Yüksek Mahkeme’ye başvuran 32 yaşındaki Johnny Ray Conner, Teksas’ta son 25 yılda idam edilen 400’üncü kişi oldu.

ABD’nin bağımsız bir ülke olduğunu ve Avrupa’nın kendi işine bakması gerektiğini söyleyen Teksas Valisi ise, eyalette idam edilmeyi bekleyen 379 kişinin cezalarının da sırayla infaz edileceğinin işaretini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious