Tekstil de Avrupa'nın en iyisiyiz

  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapacağı Menderes Tekstil, 10 milyon dolarlık ek yatırımla Avrupa'nın en modern konfeksiyon entegre tesisini kurarak konfeksiyonda günlük kapasitesini 65 bin takıma çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akça Holding Sarayköy'de bulunan fabrikanın tam otomasyon sistemine geçtiğini ifade eden Menderes Tekstil Genel Müdürü Ali Atlamaz, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, fabrikaya ham pamuk olarak gelen ürünün çarşaf veya nevresim şeklinde çıktığını söyledi. Atlamaz, yaptıkları modernizasyonla Avrupa'nın en iyisi duruma geldiklerini ifade etti.

Türk iş dünyası için tekstilin bir vazgeçilmez olduğunu söyleyen Genel Müdür Atlamaz, "Bu ülkenin lokomotifi ihracat. İhracatın lokomotifi tekstildir. Biz ülke olarak tekstil gibi dev bir sektörden asla vazgeçemeyiz. Bu anlamda dünya ile entegrasyonu sağlayıp, ucuz Çin mallarıyla rekabet yerine kalitemiz ve diğer pazar avantajlarımızla marka olmaya yönelmeliyiz. Biz öyle yaptık. Zaten Türkiye tekstilde marka olmuş bir ülkedir." dedi. Çin'in kendileriyle kalitede rekabet edemeyeceğini ifade eden Ali Atlamaz, asıl rakiplerinin kaliteli tekstil üreten İtalya ve Fransa olduğunu ifade etti.

Son günlerdeki doların yükselmesinin bir kriz oluşturmayacağının altını çizen Atlamaz, "Yükselen dolar ihracatçıya nefes aldırdı. Bir bir kriz beklentisi içinde değiliz. İstikrar ortamı devam etmeli." şeklinde konuştu.

Günde tam 65 bin takım malın üretildiği dev entegre tesiste aynı anda 800 kişi çalışıyor. 3 vardiya sistemiyle çalışmaların yürütüldüğü işletmenin yaklaşık 4 bin personeli bulunuyor. Akça çatısı altında çalışanların sayısı ise 8 bin 100'e ulaştı. Atlamaz, 2005 yılında Menderes Tekstil'in 170 milyon dolarlık ciro yaptığını, 2006 yılı hedeflerinin ise 200 milyon dolar olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious