Tekstil devinden iflas bayrağı

  • Giriş : 06.11.2008 / 14:17:00

1 Ağustos’ta üretimine ara veren Sönmez Filament, tüm üretim faliyetlerini sona erdirme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin önde gelen tekstil şirketlerinden Sönmez Flament, 2003 yılından bu yana sürekli zarar ediyor olması, kapasite daraltma ve verimlilik çalışmaları gibi tedbirlerin de yeterli olmaması nedeniyle, tüm üretim faaliyetlerini sona erdirme kararı aldığını açıkladı.

Şirketin İMKB'ye yaptığı açıklamada, dampingli ithalattaki artışın devam etmesi, elektrik ve doğalgaz gibi üretim girdilerinin maaliyetlerindeki artış, alacakların tahsilindeki gecikmeler gibi etmenlerin, sektörün geleceğine yönelik olumlu beklentiler içinde bulunmayı engellediği ve sonuç olarak, daha önceden alınmış üretime ara verme kararının sürekli hale getirildiği belirtildi.

Söz konusu açıklamanın ardından İMKB, Sönmez Flament'ten ek açıklama istedi ve bu nedenle, şirketin hisselerinin işlem sırasının geçici olarak kapalı kalacağını duyurdu.

Sermayesinin yüzde 27.99'u Celal Sönmez'e, yüzde 17.96'sı Sönmez Endüstri Holding'e, yüzde 15.43'ü Sönmez A.S.F.'ye, yüzde 12.91'i ise Sönmez Pamuklu'ya ait olan Sönmez Filament'in yüzde 25.91 hissesi İMKB'de işlem görüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*