Tekstilde son 2 yılın rekor indirimi

Tekstilde son 2 yılın rekor indirimi.29815
  • Giriş : 05.07.2008 / 13:21:00

Mevsim sonu indirim sezonunu erken açan firmalar, yüzde 70'e varan fiyat düşüşüne rağmen satış yapamayınca, ikinci ürüne de indirim ve kart avantajları stokları eritmeye çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son bir kaç yıldır tekstil ürünlerinde yaşanan talep azlığını aşmak isteyen mağazalar, ürünlerini satabilmek için müşteri memnuniyetini artırıcı kampanyalara yöneliyor.

Önceki yıllarda temmuz ayı sonlarına doğru başlayan yaz indirimlerine haziran başında giren mağazalar, yüzde 70'lere varan indirimlere gidiyor.
İndirimlere rağmen istediği satış rakamlarına ulaşamayan firmalar ise ikinci ürüne ekstra indirim ve kart avantajlarının yanı sıra 100 YTL'den başlayan alışverişler için yüzde 5-10 arasında alışveriş çeki imkanı, “ilave taksit”, “iki al bir öde” gibi cazip seçenekleri müşterilerine sunuyor.

İndirimli satışlarla ucuz alışverişin keyfini çıkaran müşteriler ise mağazalarda zaman zaman kuyruklar oluşmasına neden oluyor.
YKM Adana Mağaza Müdürü Murat Açıkgöz, yaklaşık iki yıldır ürünlerin normal sezonlarında satılmadığını, çoğu mağazanın bu nedenle indirimli sezon tarihlerini erkene çektiklerini söyledi.

Tüketicilerin önceki yıllara göre daha temkinli davrandıklarını ve çok fazla harcama yapmadıklarını belirten Açıkgöz, “Piyasanın içinde bulunduğu durumdan dolayı ciddi sıkıntı var. Her mağaza kendine göre bir indirim politikası belirliyor. Bunu yapmak zorundayız. Eskiden yüksek kar marjları ile çalışılıyordu, ama 3-4 yıldır aynı marka takım elbiseyi aynı fiyattan hatta daha da ucuza satıyoruz” diye konuştu.

Mağazaların indirim sezonları dışında, satışlarını artırmak amacıyla cazip ödeme seçenekleri ve kampanyaları da tüketicilere sunduğunu anlatan Açıkgöz, çoğu mağazanın marka temsilcileri ile ortak hareket ederek büyük indirimlere yöneldiklerini bildirdi.

“SÜRÜMDEN KAZANMA DÖNEMİ DE BİTTİ”

Erkek giyimde yurt dışına açılın Türk markalarından Süvari Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun ise son 6 yıldan beri tekstil ürünlerinde artış olmadığını, tüm kampanyalara rağmen arzu edilen satış rakamlarına ulaşılamadığını bildirdi.

Coşkun, markasını oluşturan firmaların, düşen kar marjlarına rağmen kaliteden ödün vermemek için maliyetine satışı bile göze aldığını belirterek, “Başlangıçta kar marjı düşünce, sürümden kazanmayı arzu eden tekstilci umutluydu. Ancak, artık sürümden kazanma dönemi de bitiyor” dedi.
Yüzde 50 ya da 70 indirimlerin yanı sıra ikinci ürüne ekstra indirimlere rağmen satışların düşük seviyede olduğuna işaret eden Coşkun, şu anda yüzde 10 kar marjı ile çalışanların çok mutlu olduğunu bildirdi.

Coşkun, tek çıkış yolunun daha fazla yurt dışına açılarak ihracat yapmak olduğunu, bu yılın bu şekilde devam edeceğini tahmin etmekle birlikte 2009'da ihracat bağlantılarının sonuç vermesiyle birlikte daha iyi bir yıl beklentisinde olduklarını kaydetti.

“İNDİRİMLER SÜRECEK”

Adana Giyim Markaları Derneği (AGİMAD) Başkanı Hasan Ayyıldız ise tekstil sektörünün 2001 krizi sonrası yaşadığı daralmayı halen atlamadığını söyledi.
Türkiye'de üretim yapan firma ile esnaf sayısının çok fazla olduğuna dikkati çeken Ayyıldız, “Firmalar zaten sıkıntılı piyasa şartlarında, pastadan daha fazla pay alabilmek için indirim ve kampanyalara yöneliyor” dedi.

Ayyıldız, yüzde 70'lere ulaşan indirimlere en çok müşterilerin sevindiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Giyim markaları ile mağazalar piyasa analizi yaparak ürünlerini satışa sunuyor. Bu analiz ise çoğu zaman indirim yapılması zorunluluğu ortaya çıkıyor. Son bir kaç yıldır hiç bir üründe fiyat yükselmedi aksine her geçen yıl fiyatlar daha da düşüyor. Mağazaların kar marjları da önemli oranda düştü. Son yılların en büyük hatta rekoru sayılabilecek indirimler söz konusu. Bunun önümüzdeki süreçte de devam edeceğini düşünüyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious