Tekstilimiz okyanusu açtı

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

İTHİB Başkanı Gülle, 'Türk tekstili okyanusu geçti, derede boğulmayacağız' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle,Türk tekstil sektörünün Çin faktörü, global rekabet ve kur baskısı gibi okyanus dalgalarını başarıyla geçtiğini belirterek, "Ne Çin, ne de kur bizi öldüremedi. Okyanusu geçtik, artık üretim maliyetlerinin oluşturduğu derede boğulmayacağız. Türkiye'nin gelişen sektörü olacağız."dedi.
Gülle, yaptığı yazılı açıklamada, Tekstil ve hammaddeleri sektöründeki 7 aylık ihracat verilerini değerlendirdi. İTHİB Başkanı İsmail Gülle, 2005'in Ocak-Temmuz döneminde 2 milyar 804 milyon dolar olan sektör ihracatının, 2006'nın aynı döneminde 3 milyar 88 milyon dolara çıktığını belirterek, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ihracatı kan kaybedip gerilerken, tekstilih ihracatının artmasının çok önemli olduğunu söyledi.Tekstildeki artışın temel olarak iki faktörden kaynaklandığını belirten İTHİB Başkanı İsmail Gülle, şunları söyledi: "Birincisi, ülke stratejileri çerçevesinde yapılan çalışmalar, tanıtım, fuar ve ticari heyet faaliyetleri sonuca ulaşıyor. Türk malı tercih ediliyor. Çünkü Türk tekstil sektörü, hem kaliteli, hem de trend, modaya uygun ürünler üretiyor. Bu yüzden de Çin'in ucuzluk faktörüne rağmen tercih ediliyor. İkincisi ise, Türkiye'de yapılan katma değerli hazır giyim ve konfeksiyon üretiminin bir bölümü başka bölgelere kayıyor. Türkiye'de yakın zamana kadar yaşanan kur baskısı ve üretim maliyetlerinin yüksekliği yüzünden katma değer başka ülkelere gidiyor. Hazır giyim ve konfeksiyon olarak yapamadığımız ihracatı, tekstil olarak yapıyoruz. Bu trend böyle devam ederse, 2015 yılında tekstil ihracatımız hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımızı yakalayabilir."

"TEKSTİLE SEVİNİYOR, KONFEKSİYONA ÜZÜLÜYORUZ"

Hazır giyim ihracatının kan kaybedip, tekstilin gelişmesi trendini başta İtalya gibi dünya moda devi ülkelerinin de zamanında yaşadığını ifade eden İTHİB Başkanı Gülle, "Hazır giyim vitrin, tekstil ve hammaddeleri sektörü de mutfaktır. Bu nedenle tekstil ihracatındaki artışa seviniyor, konfeksiyondaki düşüşe üzülüyoruz. Sektör olarak ihracatımız artıyor. Türk ipliğinin, kumaşının ve diğer tekstil ürünlerinin kalitesi kendini kanıtlıyor. Ülkemize döviz kazandırıyoruz. Tamam ama, diğer taraftan, hazır giyim ve konfeksiyondaki katma değer de ülkemizde kalacağına yurtdışına gidiyor." dedi.

Tekstil sektörünün tüm olumsuzluklara ve sıkıntılara rağmen gelişimini sürdürdüğünü kaydeden İsmail Gülle, "Biz, tekstil sektörü olarak okyanusu geçtik. Ne Çin, ne de kur baskısı bizi öldüremedi. Üretim yükleri ve maliyet dezavantajlarına karşı da direneceğiz. Yani derede boğulmayacağız. Türk tekstil sektöründe 25 yıla varan bir derinlik var.. Güç var, yaratıcılık var, kalite var, moda var, trend var. Biz Türkiye'nin gelişiminde en fazla desteği olan bir sektörüz ve bu etkinliğimizi daha da geliştirerek sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious