Tekzere 4 gün sonra Meclis'te

  • Giriş : 04.10.2008 / 22:54:00

Sınır ötesi operasyon iznini 1 yıl daha uzatacak tezkereye DTP aleyhte; CHP ve MHP lehte oy verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör örgütü PKK tarafından Aktütün Karakolu'na yapılan saldırıda 15 askerin şehit olması, gözleri 8 Ekim'de Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek olan TSK'nın sınır ötesi operasyon iznini 1 yıl daha uzatan tezkereye çevirdi. Tezkere görüşmeleri sırasında hükümet, terörle mücadele konusunda muhalefetin sert eleştirilerine hedef olacak. Sınır ötesi operasyon izninin bir yıl uzatılmasını öngören tezkereye, Meclis'te DTP'nin dışındaki siyasi partiler destek veriyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, terör tehdidinin bertaraf edilmesi amacıyla, verilen sınır ötesi operasyon yetkisinin süresi 17 Ekim'de dolarken, hükümet de, 22 Eylül'de sürenin 1 yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık tezkeresini Meclis Başkanlığı'na sunmuştu. Yeni yasama yılında Meclis'in ilk ve en önemli gündem maddesi ise, Aktütün Karakoluna yapılan saldırının ardından gözlerin çevrildiği tezkere olacak. Tezkere, 8 Ekim Çarşamba günü Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak. Başbakan Erdoğan'ın imzasını taşıyan tezkerede ise, Irak'ın kuzey bölgesinde yuvalanan PKK terör unsurlarından kaynaklanan ve Türk halkının huzur ve güvenliği ile ülkesinin milli birliğine, güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yöneltilen terörist saldırılar ve açık tehdidin devam ettiği vurgulanarak şöyle denildi:
"Dost ve kardeş Irak'ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfeden Türkiye, PKK teröristlerinin Irak'ın kuzeyindeki mevcudiyetine ve terörist saldırılarına son verilmesini sağlamak amacıyla askeri faaliyetlerini başarıyla yürütmekte, siyasi ve diplomatik girişimleri ile uyarılarını sürdürmektedir. Türkiye'ye yönelik olarak devam eden terörist saldırılar ve tehdide karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe belirlenecek şekilde, TSK unsurlarının, Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere, Irak'ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi ve görevlendirilmesi için Anayasanın 92. maddesi uyarınca Genel Kurulun 17 Ekim 2007 tarihli kararıyla Hükümete verilen 1 yıllık izin süresinin, 17 Ekim 2008 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle uzatılmasını Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim."

DTP KARŞI, CHP VE MHP DESTEK VERECEK

Tezkere görüşmeleri sırasında Aktütün karakoluna yapılan saldırı nedeniyle hükümet, muhalefetin eleştirilerine hedef olacak. Sınır ötesi operasyon izninin bir yıl daha uzatılması konusunda CHP ve MHP hükümete destek verecek. DTP ise “defalarca denendi sonuç alınamadı” gerekçesiyle sınır ötesi operasyon süresinin uzatılmasına karşı çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*