Telefon faturaları yüzde 20 azalacak

Telefon faturaları yüzde 20 azalacak.10803
  • Giriş : 12.08.2008 / 13:53:00
  • Güncelleme : 12.08.2008 / 12:59:53

İşte şehiriçi telefon görüşmelerini rekabete açmak için hazırlanan yönetmelik.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak, Ankara Bilişim Muhabirleri Topluluğu ile bir araya gelerek, şehiriçi telefon görüşmelerini rekabete açmak için hazırlanan yönetmeliği değerlendirdi.

"2.5 milyar dolarlık şehiriçi pastasından hem Telekom hem özel şirketler pay alacak. Bu oyunun sonunda vatandaş kazanır. Düzenleme faturalara en az yüzde 20 ucuzluk olarak yansıyacaktır" diyen Arıak, daha önce şehiriçi yönetmeliğini Danıştay'a götüren Türk Telekom'un bu defa götürmeyeceğini savundu ve "Türk Telekom ben adil rekabet istiyorum" şeklinde seslendi.

Şehiriçinin rekabete açılması durumunda Türk Telekom'un gelirlerinde bir düşme olup olmayacağı yönündeki soruları da yanıtlayan Arıak, sektörün 250 milyon dolarlık ciro yapabilmesi için 200 milyon dolar yine Türk Telekom'a ödeme yapacaklarını söyledi. Bu durumda kimsenin kaybı olmayacağını vurgulayan Arıak, en büyük kazancı vatandaşın sağlayacağını ifade etti. Arıak ayrıca Türk Telekom'un Ankara- İstanbul arasındaki fiber optik kapasitenin yüzde 5'inin bile kullanılmadığını söyleyerek diğer firmaların yatırım yapmadan bu altyapıyı kullanabileceklerini bu durumda iki tarafın da kazanacağını vurguladı.

Rekabet ortamının tam olarak oluşması için özel sektörün kamu kurum ve kuruluşlarına da hizmet verme imkanı tanınması gerektiğini belirten Arıak, bu konuyla ilgili hukuki yollara başvurduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*