Telefon kablolarında 'kuş gribi' korkusu

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

Kuş gribi olaylarının ardından kanatlı yaban hayvan avına ilgisizlik sayesinde ormanlık alanlardaki Telekom haberleşme kablolarına avcıların verdiği zararın azaldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alınan bilgiye göre, Balıkesir'in Manyas ilçesinde 2005'te görülen ve göçmen kanatlı yaban hayvanlarından evcil kümes hayvanlarına bulaştığı tespit edilen kuş gribi nedeniyle bir süre av yasağının uygulanması, Telekomun kablolarına verilen zararın önlenmesini sağladı.

Yasağın bir süre sonra kalkmasına karşın olası kuş gribi riskine karşı avcıların, kanatlı hayvanların avlanmasına geçmiş yıllardaki kadar ilgi göstermemesiyle Zonguldak'ta 2005'te hiçbir kablo saçmalardan zarar görmezken, 2006'da ise 2 yerde avcıların yol açtığı hasar belirlendi.

Saçmaların delmesi sonucu içine su girerek belirli süre sonra işlevini yitirdiği bildirilen kabloların, bağlantı noktalarından tamamının değiştirilmesi gerektiğinden maddi ve iş gücü kaybının yanı sıra haberleşmede aksamalar meydana geliyor.

-KUŞ GRİBİ KORUDU -

Zonguldak Telekom İl Yöneticisi Halil Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kırsal alanlarda avcıların kablolara verdikleri zararın haberleşmenin aksamasının yanı sıra maddi kayıplara da yol açtığını söyledi.

Avcı saçmalarından kabloların bir noktadan hasar görmesine karşın içine su girmesi sonucu uzun mesafeli zararlara yol açabildiğine dikkati çeken Aksoy, şöyle konuştu: ''Ülke genelinde düşünüldüğünde avcıların tüfeklerinden çıkan saçmalar milli servete önemli zararlar veriyor. Ayrıca, malzeme temininde gecikmeler yaşanması da haberleşmenin uzun süre aksamasına yol açıyor.

Kuş gribi vakasının ülkemizde rastlanmasının ardından kablolarımız acemi avcılardan kurtuldu. Daha önceki yıllarda tellere konan kuşları vurmak isteyenler önemli maddi zarar oluşturuyorlardı. Kuş gribi korkusuyla fazla avlanılmaması saçmaların yol açtığı zararların azalmasını sağlayarak iş gücü ve maddi kaybın oluşmasını da önledi.

Çünkü, en küçük zararda 400-500 metre uzunluğundaki kabloları zor coğrafi koşullarda değiştirmek zorunda kalıyoruz. Avcılarımızın, ormanlık arazilerdeki haberleşme sistemlerine zarar vermeden avlanmalarını istiyoruz.'' Aksoy, ayrıca, telefon kablolarının bulunduğu alanlarda vatandaşların anız yakmamaları konusunda uyarıldığını, aksi takdirde oluşacak hasarların haberleşmede sorunlar yaşatabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious