Telefon kayıtları silindi mi?

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Hrant Dink cinayetiyle ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birgün Gazetesi'nin iddiasına göre soruşturma kapsamında istihbarat amaçlı olarak dinlenen telefon görüşmeleri kayıtlardan silindi. Öte yandan müfettişlerce haklarında soruşturma talebinde bulunulan jandarma yetkililerinin büyük bir bölümü için soruşturma izni verilmedi.

Birgün Gazetesinin Haberine göre, Hırant Dink soruşturması kapsamında, Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nce dinlenen telefon konuşmalarından bir bölümünün imha edildiği öne sürüldü.
Trabzon Emniyetince dinlenen telefonlardan bazıları Hrant Dink soruşturması kapsamında mahkemeye sunuldu. Dinleme kayıtlarından bir bölümü 'soruşturmanın konusu dışında kaldığı, özel hayatın gizliliğine ve devletin güvenliğine ilişkin' olduğu gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Trabzon Emniyet Müdürlüğü tarafından silindi.

İMHA EDİLEN KONUŞMALAR ÖNEMLİ MİYDİ?

Hrant Dink'in avukatına göre, soruşturma çerçevesinde dinlemeye alınan telefonlara ait kayıtların silinmesi, davaya gölge düşürdü. Silinen kayıtların davanın seyrini hayati derecede etkileyecek, en önemli bilgileri içeren kayıtlar olduğu öne sürüldü.

VALİ OKUTAN İZİN VERMEDİ

Bu arada Milliyet Gazetesi cinayetin ardından yaptığı yayınlarda Jandarma İstihbarat teşkilatına "Dinkin öldürüleceği" yönünde bilgiler ulaştığını ancak gereğinin yapılmadığını duyurmuştu. Gazetenin iddiasına göre cinayeti azmettirdiği belirtilen sanık Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci, olay hakkında Jandarma İstihbaratına detaylı bilgi vermişti. Araştırmalrını bu yönde derinleştiren İçişleri Bakanlığı müfettişleri de Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ile birlikte 3 subay, 3 astsubay ve bir uzman çavuş hakkında soruşturma için Valilikten izin istedi.

SORUŞTURMAYA İZİN VERİLMEDİ

Trabzon'un yeni Valisi Nuri Okutan Başkanlığında toplanan İl İdare Kurulu kritik bir karar aldı. Okutan başkanlığındaki kurul sadece Jandarma İstihbarat Şubesinde görevli Astsubay Başçavuş Okan Ş. İle Uzman Çavuş Veysel Ş. Hakkında soruşturma izni verdi. Diğer üst rütbeli subaylar için soruşturma açılmasına ise gerek görülmedi.
Savcılık, iki jandarma istihbaratçısı için görevi kötüye kullanma suçundan dava açabilecek. Yaşananların davanın seyrini nasıl etkileyeceği ise bilinmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious