Telefonda 15 kuruşluk kavga

Telefonda 15 kuruşluk kavga.11916
  • Giriş : 13.05.2009 / 08:37:00

BTK, lisanslama yöntemiyle gerçekleştirdiği serbestleşmede yöntem değiştirdi. Artık operatörler lisans bedeli yerine numara bedeli ödeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, (BTK) sabit telefon numalarının değerini belirledi. 1 tane telefon numarasının değeri 15 kuruş. Şehir içi telefon hizmeti vermek isteyen operatörler, en az 10 bin telefon numarası almak zorunda. Operatörler 10 bin numara için 1500 TL ödeyecek.

BTK, Türk Telekom dışındaki şirketlerin şehir içi telefon hizmeti vermesinin önünü açtı. Daha önce şehirler arası ve uluslararası telefon hizmeti veren operatörler lisans almak zorundayken, şehir içinde lisan alma zorunluluğu kaldırıldı. Şehir içi telefon hizmeti vermek isteyenler, BTK'ya bildirimde bulunacak, ardından Türk Telekom ile anlaşacak ve BTK'dan numara satın alacak. Türk Telekom ile arabağlantı ve altyapı kirasında anlaşamayan firmalara Türk Telekom BTK'nın belirleyeceği fiyatlar üzerinden altayapısını açmak zorunda olacak.

BLOKLARI GERİ ALACAK

BTK, şehir içi serbestleşme nedeniyle daha önce Türk Telekom'un kullanımında olan numara bloklarını da geri alacak. Halen Türkiye'de 220 milyon numara bulunuyor. Bunun 30 milyonu Türk Telekom tarafından kullanılacak. Geri kalan numalar BTK tarafından isteyen işletmecilere satılacak. BTK, numaralar için değer belirleyerek, Ulaştırma Bakanlığı aracılığı ile Bakanlar Kurulu'na sundu. Bakanlar Kurulu'na sunulan asgari bedel teklifine göre bir numaranın değeri 15 kuruş. Şehir içi telefon hizmeti verecek şirketler 10 bin numarayı 1500 TL karşılığında satın alacak. Operatörler hizmet verebilmeki çin BTK'dan en az 10 bin numaradan oluşan bir blok almak zorunda.

"KİRLETİLMİŞ" NUMARALAR VAR

2008 yılı sonunda Türk Telekom'un 17.5 milyon abonesi bulunuyor. Ancak Türk Telekom, bugüne kadar 30 milyon numarayı kullandı. BTK yet-kilileri, bir bloğun 10 bin numaradan oluştuğunu, bu numaralardan birinin bille kullanılmış olmasının "kirletilmiş" numara olarak tanımlandığını söylediler. Yani Türk Telekom'un bir santralindeki 10 bin numaradan bir tanesi bile müşteriye verilmişse, bu numaralar Türk Telekom'da kalacak.

SABİTTE DE TAŞINMA MÜMKÜN

Serbestleşmenin tam anlamıyla uygulanmasıyla birlikte operatörler halen Türk Telekom tarafından kullanılan numaralar gibi numaralarla vatandaşlara telefon hizmeti verebilecek. Sabit telefonlarda numara taşıma da başladı. Böylece vatandaşlar telefon numaralarını değiştirmeden Türk Telekom dışında, sabit telefon hizmeti verecek operatörlere geçebilecek. Öte yandan Türk Telekom'un kullanımından alınacak olan numaraların davalık olma ihtimali de var. Özelleştirme sürecinde bütün numaralar Türk Telekom'un kullanımındaydı. Şimdi bu durum değişince Türk Telekom'un ortaklarının da buna itiraz etme hakkı olduğu belirtiliyor.

Türk Telekom itiraz edebilir

2005'de Türk Telekom'un yüzde 55'lik bölümü Oger Telecom'a 6 milyar 550 milyon $'a satılmıştı. Türk Telekom'un yüzde 15'i de geçen yıl halka arzedildi. Bu süreçlerde numaralar konusunda bir kısıtlama olmamıştı. Yani özelleştirme sürecinde bütün numaralar Türk Telekom'un kullanımındaydı. Şimdi bu durum değişince Türk Telekom'un ortaklarının da buna itiraz etme hakkı olduğu belirtiliyor. Böyle bir durumda tanesi 15 kuruş olan numaralar için dava süreci yaşanabilir. Numara taşıma uygulamasına itiraz eden Turkcell, kendi numaralarının değerli olduğu gerekçesiyle Danıştay'a dava açmış ancak dava Turkcell'in aleyhine sonuçlanmıştı.

Yeni Şafak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*