"Telefonda konuşmaya korkuyorum"

  • Giriş : 17.01.2009 / 21:30:00
  • Güncelleme : 17.01.2009 / 21:54:10

TBB Başkanı Özdemir Özok, Ergenekon davasıyla ilgili şaka yapmaya bile korkulduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, Gaziantep Barosunca düzenlenen “AİHM Kararlarında Adil Yargılama” konulu konferansta Ergenekon soruşturmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TBB Başkanı Özok, “Kimsenin bir davanın savcısı olmasına, avukatı olmasına, ona soyunmasına hiç gerek yok. Bu ülkede çok yetenekli, çok saygın savcılar ve avukatlar var ve görevlerini yapıyorlar” dedi.

Suç işleyen herkese hukukun gerekli cezayı vermesi gerektiğini söyleyen Özok, şunları söyledi: “Sabahleyin saat dört buçukta bir rektörün, 80 sene yazı yazan köşe yazarının jandarmalarla, polisle alınması, böyle bir şey olur mu? Kanun da diyor ki 'Haber yollayacaksın, yazı yazacaksın adam gelmezse yakalama emri çıkartacaksın, adamı ondan sonra alacaksın', yapacağın bu. Bir paldır bir küldür mahalle ayağa kalkıyor, gazetelerde afişler, gazetelerde 3-5 gün önce yazılıyor 'şunun evine gelinecek'. Bu nasıl iştir.”

İnsanların Ergenekon davasıyla ilgili şakalaşmaya bile korktuğunu öne süren Özdemir Özok, “Hemşehrim Süleyman ile konuşacağım, telefonda konuşmaya korkuyorum. Yarın öbür gün onunla yaptığım geyik muhabbeti karşıma getirilecek. Senin böyle bir korku yaratmaya ne hakkın var? Böyle bir şey olabilir mi? Bunun hiçbir yasal dayanağı yok. Dinlersiniz tamam ama bu dinlediğin muhabbetle beni nasıl tutarsın, getirirsin, sorgularsın, gözaltına alırsın” diye konuştu.

ERGENEKON SAVCISINA ZIRHLI ARAÇ
Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz'e zırhlı araç tahsis edildiğini hatırlatan Özok, şöyle konuştu: “Türkiye'de bu soruşturmayı yürütecek başka savcı yok mu? Ben bu adamı ne tanırım ne de bilirim. Ama bugün neler yazılıyor. Türkiye davaya odaklanıyor ve Sayın Başbakan diyor ki 'Ben bunun savcısıyım'. Ardından kendi zırhlı aracını savcıya veriyor. Böyle bir şey olabilir mi? Yalnız Ergenekon savcısı değil ki tehdit alan, başka savcılar da var. Peki niye ona zırhlı araç göndermiyorsun?”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*