Telefonda sabit ürcet ne olacak?

Telefonda sabit ürcet ne olacak?.10803
  • Giriş : 11.05.2009 / 08:57:00

Sabit ücretin kalkacağı yönündeki haberlere bakandan açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 'Esas itibariyle serbestleşme bir süreçtir. Bir günde, bir saatte olacak bir iş değildir" dedi. Yıldırım, şehir içi telefon görüşmelerinin rekabete açılması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmasına, "Anneler Günü"nü kutlayarak başladı.

Türkiye'de telekomünikasyon sektöründe yaşanan serbestleşme sürecinin yeni bir halkasını kamuoyuyla paylaştıklarını belirten Yıldırım, sabit telefon hizmetlerinde şehir içinde de serbestleşme sürecinin başladığını söyledi.

"SABİT HİZMET KALKMAZ"

Serbestleşmenin adım adım olacağını, bugünden yarına olacak bir iş olmadığını anlatan Yıldırım, "Her hizmetin bir bedeli var. Bugün yine gazetelerde gördüm. 'Sabit hizmet kalksın' diyorlar. Kalkmaz. Sabit hizmetin adı değişiyor, başka şekilde alınmaya devam ediliyor, çünkü sabit hizmet bir alt yapının hazır tutulmasının bedelidir. Dünyada da Türkiye'de de vardır, var olmaya devam edecektir. Söylediklerimizin akla bilime uygun olarak söylenmesi gerekir" diye konuştu.

Yıldırım, altyapıyı ve iletişimin kalitesini ihmal ederek rekabetin olamayacağına işaret ederek, 2004 yılından bu yana iletişimde hem kapsama alanı, hem de fiyat bakımından Türkiye'de çok önemli mesafeler alındığını bildirdi.

Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yıldırım, bir azetecinin,"Gördüğümüz kadarıyla kimse mutlu değil" şeklindeki yorumu üzerine, "Ben öyle bir şey görmedim. Biz yaptığımız her şeyden mutluyuz. Mutsuz olduğumuz hiçbir işin altına imza koymayız. Bu uygulama önemli bir adımdır ama, bu bugünden yarına olacak bir iş değildir" dedi.

Yıldırım, uygulamanın bugün başladığını, Telekom ile uzak mesafecilerin bir araya gelerek sözleşme imzalayacaklarını anlattı. Yasal düzenlemenin tamamlandığını, bundan sonra uygulamaya yönelik çalışmaların yapılacağını ifade eden Yıldırım, alternatif oluşturmanın rekabeti doğuracağını söyledi.

Yıldırım, "Şimdi kapıyı araladık, şartların iyileştirilmesi, karşılıklı şirketlerin ilişkileriyle ilgili bir şeydir. O konuda da düzenleyici kurumun
kıstasları vardır" dedi. Uygulamanın şu anda yasal olarak başladığını belirten Yıldırım, "Kuruluşlar size gelip abone yapmak isteyecekler. 30 tane işletme var hangisini isterseniz ondan alacaksınız" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*