Telefonda şehiriçine zam geliyor

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

Başkan Paul Doany, şehiriçi aramalarda enflasyon kadar fiyat artışına, şehirlerarası ve milletlerarasında büyük indirime gideceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, telefon konuşmalarında yeni düzenlemeye gideceklerini açıkladı. Yasal sürecin devam etmesi nedeniyle ancak 11 Ocak 2007’de açıklanacak olan yeni tarifeler hakkında bilgi veren Paul Doany, şunları söyledi: “Şehir içi aramalarda 2004 yılından bu yana ilk kez artış yapılacak, artışlar enflasyon seviyesini geçmeyecek. Şehirlerarası ve milletlerarası aramalarda yüzde 55’i aşan indirimler yapılacak. Sabit hat-GSM aramalarında Temmuz 2006’da yüzde 39’a varan indirim yapılmıştı; yeni indirimle bu oran yüzde 50’yi aşacak. Müşterilerin toplam telefon ödemeleri içindeki sabit ücret payını Avrupa seviyesine yaklaştırmak için artışlar yapılacak, bunun yanında kullanıcılara ücretsiz kontör verilecek.”

ADSL YILI OLACAK

Doany, Türkiye’deki ADSL kullanıcısının yüzde 15’inin sınırsız, yüzde 85’inin sınırlı erişimi olduğunu belirterek, “Yeni yılda ADSL’de hız artırımı ve fiyatlandırmalarıyla ilgili büyük bir duyuru yapacağız. 2007 ADSL yılı olacak” diye konuştu. Doany, Türk Telekom’un yeni tarifelerinin Telekomünikasyon Kurumunun onayına tabi olmak üzere 1 Mart 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini, bu zaman diliminde müşterilerin yeni tarifelerin hangisinin kendileri için en iyi seçenek olduğu konusunda bilgilendirileceklerini dile getirdi. Türk Telekom’un 2007 yılı hedeflerini de aktaran Doany, şunları kaydetti: n Borçlu aboneler için ‘Tatlıya Bağlayalım’ kampanyası yapacağız. Bunun detaylarını yakında paylaşacağız. n Yeni ADSL toptan satış tarifelerini hayata geçireceğiz. Kısaca, yeni tarifelerle yeni bir dönem başlıyor. n Türk Telekom’un müşteri odaklı yaklaşımı ve iş modelinde yapılacak değişikliklerle kullanıcılar daha iyi hizmetlere ve geniş seçeneklere kavuşacak. n 2007 konusunda çok heyecanlıyız. Hem ses açısından hem de ADSL konusunda çok büyük planlarımız var.

HALK ARZA HÜKÜMET KARAR VERECEK

Doany, Türk Telekom’un halka arzına ilişkin de ‘’Halka arzın zamanını bilmiyoruz. Buna hükümet karar verecek. Önümüzdeki yıl olabilir ya da bir sonraki yıl olabilir. Ama şirket önümüzdeki yılın ilk yarısında halka arza hazır olacak. Yüzde 45’lik hissenin bir kısmı satılacak. Bu yurtiçi ya da yurtdışına olabilir, henüz netleşmedi” karşılığını verdi. Global telekomünikasyon pazarı hakkında bilgi veren Paul Doany, pazarın 1,2 trilyon doları aştığını, Türkiye pazarının ise 12,4 milyar doları bulduğunu aktardı. Avrupa’da hat başına yıllık sabit hat gelirinin 320 euro Türkiye’de 184 euro olduğunu anlatan Doany, hat başına düşen uzak mesafe arama trafiğinin Avrupa’da yılda bin 164 dakika, Türkiye’de ise 420 dakika olduğunu sözlerine ekledi.

SABiT TELEFONDAN SMS’E BÜYÜK iLGi

Türk Telekom’un geçtiğimiz ayın başında uygulamaya giren, ev ve iş telefonlarından SMS atma ve alabilme hizmeti büyük ilgi gördü. Daha bir ay dahi olmadan, uygun cihazlar piyasaya yayılmadan kullanıcılar 550 bin SMS alıp gönderdi. Uygulamanın hayata geçtiği ilk günlerde, bu hizmeti kullanıma açtıran yaklaşık 7 bin telefondan 100 bin adet SMS gönderildi. GSM operatörlerinden ev ve iş telefonlarına ise ilk 24 günde 450 bin mesaj gönderildi. Türkiye’de şu anda 170 bin civarında SMS atma özelliğine sahip DECT telefon bulunuyor. Önümüzdeki sene Türkiye’de SMS alıp gönderebilme özelliğine sahip cep telefonlarının sayısında önemli bir artış yaşanacağını söyleyen Türk Telekom Pazarlama Direktörü Erem Demircan, üretici ve ithalatçı firmalarla beraber SMS atabilen DECT telefon kullanımının yaygınlaşması amacıyla tanıtım kampanyaları düzenlemeyi planladıklarını belirtti.

YENi PROJELER GÜNDEMDE

2007’de 50 milyon telefon kullanıcısının hayatını yakından etkileyecek değişikliklere imza atacaklarını duyuran Doany, ‘’Bu değişimler, StandartHATT, KonuşkanHATT, HesaplıHATT, Şirket- HATT ve YazlıkHATT tarifelerinde şehiriçi, şehirlerarası, milletlerarası ve sabit hat-GSM aramalarını kapsayacak’’ dedi.

Türk Telekom’un bir CEO arayışında olmadığını söyleyen Doany “Biz Turkcell ile aynı durumda değiliz. Yerine çok isim aradılar ve buldular. İyi de bir isim buldular. Ben şirketin başındayım. 2007’de de böyle olacak. Ama bu durum ebediyen şirketin başında kalacağım anlamına gelmiyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious