"Telefonun tellerine Baykal kondu"

  • Giriş : 14.06.2008 / 16:33:00

AK Parti Diyarbakır İl Teşkilatı tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Dış Politikası" konulu toplantı yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın küçüldüğünü, ancak hükümetin icraatları sayesinde Türkiye'nin büyüdüğünü belirten İstanbul Milletvekili Murat Mercan, AK Parti hükümetinin en temel dış politikasının barış, huzur ve istikrarın sağlanmasını çabalamak olduğunu dile getirdi.

Mercan, "Irak, İsrail, Ürdün, Suriye, İran, Afganistan, Pakistan ve diğer ülkelerde bunu yaptık. Bölgede en önemli aktör Türkiye'dir. Türkiyesiz istikrar olmaz. Dış politikada intikam ve öç alma duygularıyla hareket edilemez. AK Parti hükümeti de dış politikayı bu doğrultuda yürütüyor" diye konuştu.

Daha sonra söz alan AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bağış, yabancılara mülk satışıyla ilgili ortalıkta dolaşan şehir efsanenin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Bağış, 1868 yılından beri belirli ülkelerle karşılıklı toprak satışı yapıldığını söyledi. Türkiye'den taşınmaz alanların daha çok çalıştığı ülkenin vatandaşlığına geçen Türk vatandaşları olduğunu hatırlatan AK Partili Bağış, İsrail'in GAP'ta toprak aldığıyla ilgili şöyle konuştu: "Türkiye'den en çok Almanya İngiltere, Yunanistan vatandaşları toprak almış. En çok taşınmaz Urfa, Mardin, Diyarbakır ve Siirt'ten değil, denizi kumu bol olan Antalya, Muğla, İstanbul, Aydın'dan alınmış. Demek muhalefet tamamen bir efsane oluşturmuş ve bunu seçimlerde kullanıyor. İsraillerin GAP'ta ne kadar mülkü tapusu var? Bir İsrail vatandaşına ait mülk, tapu sayısı ne kadar bana söyleyebilir misiniz? Sıfır, hiç yok. Ne direk ne de endirek. Ama insanlarımızı böyle kandırıyorlar."

AK Parti'nin ne içte ne dışta ne ekonomide ne de siyasette Türkiye'nin başını önüne eğdirmediğini dile getiren Bağış, güçlü dış politika sayesinde Kıbrıs'tan bir asker çekmeden bir karış toprak vermeden dengelerin Türkiye lehine çevrildiğini belirtti.

Bu hızla gidildiği takdirde 10 yıl sonra en değerli pasaportun Türkiye pasaportu olacağının savunan Bağış, "İnsanlar faklı ülkelerde gelip bizim pasaportumu almak için sıraya girecekler. Yeter ki biz birbirimizle uğraşmaktan vazgeçelim. Yeter ki kendimize yenik düşmekten vazgeçelim. Yeter ki birbirimizin saçıyla, başıyla, kılığıyla, kıyafetiyle, okuluyla, gediğiyle, yediğiyle uğraşmaktan vazgeçelim. Ortak paydalarımızda buluşalım. Birbirimizi sevelim" diye konuştu.

AB sürecinde 40 yıldır başarılamayan başararak, Türkiye'nin müzakereler başlamasını sağladıklarını anlatan Bağış, müzakereye başlayıp da bitiremeyen ülkenin olmadığını, Türkiye'nin bitirerek üye olacağını kaydetti.

ENERJİDE 'TÜRK KAHVESİ' OLMAK

Geliştirilen sürdürülebilir dış politikalarla Türkiye'yi enerjide bir koridor haline getirdiklerini de aktaran Bağış, şöyle devam etti: "Enerji dış politikada önemli bir araç haline geldi. Şimdi Rusya bu kozu kullanıyor. Bizde fazla enerji kaynağı yok. Türkiye'de kahvede yok, kahve yetişmez. Ama dünyanın neresine giderseniz gidin, Osmanlı'nın Yemen'den getirdiği kahveyi pişirme yöntemini bulmuşuz. Onunla Türk Kahvesi olarak dünyanın her yerinde tanıtmışız. Bugün ABD'ye de, Çin'e de, Japonya'ya da gitseniz, Türk kahvesi istediğinizde size getirirler. Aynı şeyi enerjide öyle yapalım. Bölgemizde İran, Azerbaycan, Rusya, Kazakistan doğal kaynakları Türkiye üzerinden geçirerek, Türkiye'de rafine ederek biz buna bir merkez haline getirebiliriz. İnanmadılar. Ama şimdi BTC bitti. Samsun-Ceyhan, Nabucco var. Bunu yaparsanız değerli topraklar oluyorsunuz. Böyle olunca sizin savaşa girmemeniz için onlar sizden çok çaba harcalar. Türkiye'nin böylelikle değerini artırıyoruz."

'TELEFONUN TELLERİNE BAYKAL KONDU'

CHP'deki dinlenme krizinin Genel Başkan Deniz Baykal'ın hükümetin GAP atılımını gölgelemek için ortaya koyduğu bir senaryo olduğunu öne süren Bağış, ana muhalefet partisine şu eleştirileri getirdi: "Telefon krizi oluşturuldu. Telefonun telline her zaman kuşlar konmuyor. Bazen Sayın Baykal ve Önder Sav da konuyor. GAP ile Sayın Başbakan'ın açıkladıkları öyle muazzam bir coşkuyla karşılandık ki Sayın Baykal dayanamadık, gitti telefonun tellerine kondu. Genel Sekreterinin Sevgili Peygamberimize yönelik söylediği o sözlerden sonra Türkiye onlardan özür dilemelerini beklerken utanmadan olayı kapamak ve GAP açılımını engellemek için ortaya böyle bir iddiayla, ithamla, iftirayla çıktılar. Hadi destekten vazgeçti, bari gölge etmeyin. Sadece Türkiye'yi karıştırmak, sadece buhran yaratmaktan başka hiçbir şey yapmadı. Sayın Baykal, hayatında övündüğü şeyler yaptırmadıklarıdır."

Diyarbakır Ticaret Borsası Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya AK Parti bölge illeri milletvekilleri, il yöneticileri ve parti üyeleri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious