Telekom çalışanı grevde yönetim ihale peşinde

  • Giriş : 15.11.2007 / 17:47:00

Türk Telekom'da örgütlü Haber-İş Sendikası'nın 25 bin telekom çalışanıyla tüm Türkiye'de sürdürdüğü grev 31. gününe girerken, Türk Telekom ve Avea'nın Ekim 2007 sonu itibariyle sözleşme imzaladığı yatırım ihaleleri toplamının 2 milyar YTL'ye ulaştığını aç

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Telekom'da 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri'nin sonuçsuz kalmasının ardından başlayan grev, bugün 31. gününe girdi. Türkiye genelinde 37 bin 350 kişinin çalıştığı Türk Telekom'da, bir aydır 25 bin 270 sendikalı çalışan grev yapıyor.

SENDİKADAN GREVDEKİ ÇALIŞANLARA 1000'ER YTL ÖDEME

Grevin birinci ayını doldurmasının ardından, Haber-İş Sendikası bugün greve katılan telekom çalışanlarına, statü farkı gözetmeksizin seyyanen 1000'er YTL ödeme yaptı. Grevdeki çalışanlar, sabah saatlerinden bu yana, bağlı bulundukları ildeki sendika şubelerine giderek, paralarını alıyor. Kanunen Telekom yönetiminin grevdeki çalışanlara ödeme yapma zorunluluğu bulunmuyor.

TÜRK TELEKOM VE AVEA'DAN 2 MİLYAR DOLARLIK İMZA

Öte yandan, Türk Telekom ve Avea, toplam değeri 2 milyar YTL'yi bulan bir dizi yatırım ihalesi için sözleşme imzaladı. Türk Telekom'dan yapılan yazılı açıklamada, Türk Telekom ile Avea’nın, Ekim 2007 tarihi sonu itibariyle sözleşme imzalanan yatırım ihaleleri toplamının 2 milyar YTL’ye ulaştığı bildirildi. Açıklamaya göre, bu yatırım miktarının 1.7 milyar YTL’si Türk Telekom, 300 milyon YTL’si ise Avea’ya ait bulunuyor.

Açıklamada, Türk Telekom’un 2007 yılı için öngördüğü yatırım bedelinin 1.4 milyar YTL olduğu ifade edelirken, "Projelerin uygulamasına hızla devam eden Türk Telekom, Belediyeler ve Karayolları’nın çalışmalarından kaynaklanan gecikmeler ve içinde bulunduğumuz mücbir sebep teşkil eden grev nedeniyle projelerin bir kısmının uygulamasına henüz başlamamıştır" denildi. Türk Telekom'un 10 Temmuz 2007 tarihinde erişim şebekesi global ihalesi sözleşmesini 1 milyar YTL tahmini yatırım bedeli ile imzaladığnın hatırlatıldığı açıklamada, şöyle denildi:

"Diğer yandan Ekim 2007 tarihi itibariyle telekomünikasyon hizmet ve altyapılarına ilişkin yatırımlar için 700 milyon YTL’lik çağrı merkezi, faturalama altyapısının geliştirilmesi, fiber optik kablolarının döşenmesi gibi müşterilerin daha hızlı ve kaliteli hizmet almalarını sağlayacak projeleri içeren sözleşmeler imzalandı. İmzalanan tüm bu sözleşmelerle Türk Telekom’un 2007 içinde taahhüt edilen yatırım bedeli 1.7 milyar YTL’dir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious