Telekom tarihinde ilk kez grevde

  • Giriş : 16.10.2007 / 11:49:00

Türk Telekom tarihinde ilk kez grevde. Bilinmeyen numaralar yanıt vermiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Telekom A.Ş.'nin tarihinde bir ilk olarak işçiler bugün greve başladı. Türk Telekom ve Türkiye Haber-İş arasında uzlaşmazlıkla sonuçlanan toplu iş sözleşmesi kapsamında dün gece geç saatlere kadar süren görüşmelerde de anlaşmaya varılmaması üzerine, sendikaya üye 25 bin 680 işçi bu sabah saat 8.00 itibariyle grevi başlattı.

Türkiye Haber-İş sendikası yöneticileri ve Türk Telekom Ankara il Müdürlüğünde çalışan işçiler sabah saat 08.00'de Müdürlük önünde toplantılar. Türkiye Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan, Türk Telekom yönetiminin çalışanların haklı taleplerini görmezden geldiğini ve işçiye tarihinde bir ilki yaşatarak, greve zorladığını söyledi. Akcan, Türk Telekom yönetiminin ilke bazında Sendika taleplerini haklı görmelerine karşın, çözüm önerilerini kabul etmek yerine üst yönetimin verdiği kararla yetinmelerini beklediklerini belirtti. Yönetimin toplu sözleşme sürecini tıkayarak işçileri grev aşamamasına getirdiğini ifade eden Akcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sendikalı işçilerle aynı kıdem ve unvana sahip bulunan ve birçok yerde de yan yana çalışan işçilere işverenin kendiliğinden verdiği ücreti sendikalı işçilere vermekte direnmesinin hangi haklı gerekçeyle izah edebileceğini anlamış değiliz. Nitekim Türk Telekom yetkilileri de bu durumu izah etmekte zorlandıkları için taleplerimizi haklı görmekteler, ancak ücretler arasında kendilerinin oluşturduğu bu dengesizliğin faturasını işçilerimize ve sendikamıza ödetmeye kalkmaktalar. Bizden böylesine onur kırıcı bir yaklaşıma destek vermemizi ve anlayış göstermemizi kimse bekleyemez."

Ali Akcan, gelinen noktayı "sözün bittiği eylemin başladığı" yer olarak tanımlayarak, grevi son çare olarak gördüklerini, ancak haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Akcan, "Yönetim adil davranmak isteniyorsa yabancı sermayeye işçimizi ezdirmesin" dedi.

Bu arada Telekom çalışanlarına destek için gelen eski Türk-İş Genel Başkanı, CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral de yaptığı konuşmada, Türk Telekom'un tarihinde ilk kez greve gittiğini belirterek, "Siz bunu başaracaksınız. Bu halkın size ihtiyacı var" dedi.

TÜRK TELEKOM'UN BİLİNMEYEN NUMARALARI YANIT VERMİYOR

Türk Telekom'da başlayan grev sonrası hizmetler verilemiyor. Müşteri hizmetleri telefonlara bakıyor ancak hizmet veremiyor, 11811 numaralı bilinmeyen numaralar servisi ise çalışmıyor.

Türk Telekom ve Haber-İş Sendikası arasında gerçekleştirilen toplu iş sözleşmelerinde anlaşmaya varılamaması sonrası Türk Telekom'un 25 bin 680 işçisi greve başladı. "Bu iş yerinde grev vardır" tabelası asılan Türk Telekom müdürlüklerinde hizmet verilmiyor. Türk Telekom'un 4441 444 numaralı müşteri hizmetleri telefonu da çalışmıyor. Telefona bakan müşteri hizmetler yetkilileri hiçbir işlem yapmıyor. Sadece arayan vatandaşları grev hakkında bilgilendirmek için açıklama yapıyor.

Şu anda sistemde bilgi kontorolü yapdıklarını, bilgi sistemlerinin hata verdiğini söyleyen müşteri hizmetleri yetkilileri, bugün itibariyle belirsiz süreyle işlem yapayacaklarını söylüyor. Call Center görevlisi işlem yapmak isteyen abonelere, "Hiçbir işlem yapamıyoruz. Sistemde güncelleme var ve grev kararı nedeniyle bildirimde bulunamıyoruz. Arayan müşterilere bilgi aktarmak için telefonlara bakıyoruz" yanıtı veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious