Telekom zammı faturaları kabartacak

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin yaptığı telefon tarifesi değişikliği herkesin kafasını karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği, yeni telefon tarifelerini örneklerle değerlendirdi. Buna göre, 10 YTL’lik şehir içi görüşme yapan bir kişiye 20.20 YTL fatura gelirken, yeni tarifeye göre 25.28 YTL ödemek zorunda kalacak. Böylece yüzde 25 fazla para ödemiş olacak.

Derneğin hesaplamalarına göre, 20 YTL şehir içi görüşme, 10 YTL de cep telefonu araması yapan bir kişi de bugünkü tarifelere göre ücret dahil 40.20 YTL öderken, yeni tarifeye göre ise 46.44 YTL ödemek zorunda kalacak. Böyle bir tabloda da yüzde 15.5 oranında artış söz konusu olacak.

ÇOK KONUŞANA İNDİRİM VAR

Dernekten yapılan açıklamada, evinden milletlerarası, şehirlerarası veya cep telefonu ile yoğun biçimde konuşanlar için hesap yapıldığında bir indirimin söz konusu olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, Türk Telekom’un zam yaptığının, Merkez Bankası’nın Ocak ayı bülteninde “Yılın ilk çeyreğinde haberleşme gurubunda telefon ücreti kaynaklı fiyat artışları beklenmektedir” ifadesi ile belgelendiği bildirildi. Açıklamada, şöyle denildi;

“Türk Telekom, tarifesini değiştirerek aslında bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor. Rekabetin olmadığı sabit ücret ve şehir içi telefon görüşmelerinde artış, rekabetin olduğu şehirlerarası, milletlerarası ve cep telefonlarına doğru yapılan aramalarda indirim. Böylece yeni gelişmekte olan uzak mesafe telefon hizmeti alanındaki rekabet, yeni tarife yoluyla yok olacaktır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious