Telekom'a ilginç dava

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Oğlunun internet bağımlısı olduğunu iddia eden Ordu Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Ahmet Uçar, Ordu Telekom Müdürlüğü ile Ulaştırma Bakanlığı'nı mahkemeye verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ordu Defterdarlığı Köprübaşı Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Ahmet Uçar, Telekom tarafından verilen ADSL hizmetlerinin 4077 sayılı tüketicinin korunması kanununa aykırılık taşıdığını, devlet tarafından ailenin korunması ve gençlerin kötü alışkanlıklarından uzak tutulmasına yönelik gereken düzenlemelerin yapılmadığını iddia etti. Büyük oğlunun internet bağımlısı haline geldiğini, psikolojisinin bozulduğunu, aile olarak büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirten Ahmet Uçar, bu amaçla Ordu Telekom Müdürlüğü ile Ulaştırma Bakanlığı'nı mahkemeye verdiğini belirtti.

157 bin YTL tazminat istedi

Ordu Adliyesi'ne giderek Tüketici Mahkemesi'ne şikayette bulunan ve dava açan Ahmet Uçar, dilekçesinde şu iddialarda bulundu: "2005 yılı Kasım ayında evime ADSL bağlattım. İnternet çocuklarımda bağımlılık yaptı ve ders notları düştü. Büyük oğlum internet başında sabahlayıp okula gidemez oldu. 10 gün Ordu Devlet Hastanesi'nde psikolojik tedavi gördü. Buna rağmen değişen bir şey olmadı. Gece olunca oğlumu internet başından kaldırmak ayrı bir sıkıntı, sabah okula göndermek ayrı bir sıkıntı oldu. Öğretmenleri okulda uyuduğunu ve derse katılamadığını belirtiyor. Oğlum çalıştığım daireye geldiğinde bile hemen süpervizör odasına giriyor. Evde de huzurum kalmadı. Sürekli kavga ediyoruz. Telekom'a başvurarak gece saat 23.00 ile sabah 07.00 arasında ADSL'nin kapatılmasını talep ettim ancak bir sonuç alamadım. Bu sebeple ailenin korunması, sağlık için gerekli tedbirlerin alınmaması ve devletin gençliği her türlü kötü alışkanlıklardan korunması yönünde gerekli düzenlemeleri yapmadığı gerekçesiyle Telekom Müdürlüğü aleyhine 50 bin YTL manevi, 2 bin 500 YTL tedavi masrafı, Ulaştırma Bakanlığı'na da 100 bin YTL manevi ve 5 bin YTL tedavi masrafı olmak üzere 157 bin 500 YTL'lik dava açtım".

Bilgisayarını şifrelesin

Türk Telekom Ordu İl Müdürü Akif Deniz Çarkacı ise açılan davanın anlamsız olduğunu söyledi. Telekom olarak 24 saat kesintisiz internet hizmeti verdiklerini, bu hizmeti alan müşterilerle abonelik sözleşmesi imzaladıklarını belirten Çarkacı, "Biz 24 saat kesintisiz internet hizmeti amacıyla yola çıktık. Vatandaşımızın bizden istediği talep eğer müzmin sebeplerle veya teknik imkansızlıklar sebebiyle yapılamıyorsa biz bundan sorumlu tutulamayız. ADSL abone sözleşmesinde de bu madde mevcuttur. Müşterimiz kendi sorumluluğunda olan bir sistemi isterse kontrol altına alabilir. Bilgisayara veya kullanmış olduğu ADSL sistemine şifre koyarak istediği şekilde evdeki çocuklarını veya bir başkalarını sistemi kullanmaktan men edebilir, kontrol altına alabilir. Böyle imkan varken bizi sorumlu tutmasını anlayamadık. Her türlü kontrol imkanı ve müşterimizin kendi elindedir. Bizim günün herhangi bir saatinde sistemi kapatmak gibi uygulamamız şu aşamada teknik olarak mümkün değildir. Böyle bir durumdan da sorumlu tutulamayız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious