Telekom'da eleman sıkıntısı

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Özelleştirme sonrası Telekom’da çalışan nakle tabi 10 bin personelin, diğer devlet kurumlarına geçmesiyle başlayan personel sıkıntısı, had safhaya ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özelleştirme sonrası Telekom’da çalışan nakle tabi 10 bin personelin, diğer devlet kurumlarına geçmesiyle başlayan personel sıkıntısı, başta İstanbul olmak üzere, Mersin, Konya, Erzurum ve Gümüşhane gibi birçok ilde had safhaya ulaştı. 10 bin kişinin kurumdan ayrılmasıyla il müdürlüklerindeki teknik eleman sayısı birkaç kişiye kadar indi.

Durum böyle olunca, vatandaşlar tarafından Telekom il müdürlüklerine bildirilen arıza şikayetlerine, personel yetersizliği yüzenden il müdürleri gitmek zorunda kaldı. Yaklaşık 30 ilde ise muhasebeyi tutacak personel bulunmuyor. Şirket yönetimi, personel açığını, almayı planladığı 3 bin nitelikli eleman ile aşmayı düşünüyor. Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, Türk Telekom’da 2-3 bin civarında yeni elemana ihtiyaçları olduğunu açıklamıştı. Telekom yönetimi, kuruma alınması kararlaştırılan 3 bin yeni personel ile eleman açığını gidermeyi planlıyor. Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akçan ise, Genel Müdür Doany’nin açıkladığı gibi personel açığının 2-3 bin elemanla aşılmasının mümkün olmadığını söyledi. Akçan, şirketin başta teknik olmak üzere, idari, insan kaynakları ve pazarlama dahil en az 15 bin personele ihtiyacı bulunduğunu savundu. Akçan, “İnanın bıçak kemiğe dayandı. İşler, kurum personelinin özverili çalışmaları sonucu şimdilik yürüyor. Ancak bu iş böyle gitmez. İstanbul’daki personel açığımız yüzde 50’ye ulaştı. Bildirilen arızalara tek kişi gönderebiliyoruz. Bu böyle nereye kadar gider?” şeklinde konuştu. Telekom yetkililerinden alınan bilgiye göre, kuruma ne kadar eleman alınacağı henüz belirlenmedi. Alınacak personel sayısını, yeni oluşturulmaya başlanan Strateji Departmanı belirleyecek. Yetkililer, departmanın il müdürlüklerinde yapacağı çalışma neticesinde, ne kadar eksik personel olduğunu ve niteliklerini ayrı ayrı tespit edecek. Rapor doğrultusunda gerekli sayıda mühendis, tekniker, idari personel, pazarlama, insan kaynakları ve uzman alınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious