Telekom'da grev başladı, iletişim ilk günden darbe aldı

Telekom'da grev başladı, iletişim ilk günden darbe aldı.6658
  • Giriş : 17.10.2007 / 08:05:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:01:19

Türk Telekom’da grev başladı, iletişim özellikle büyük kentlerde daha ilk günden darbe aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uçaklar rötar yaptı, ATM'lerde problem yaşandı. İnternetteki kesintiler oldu, cep telefonlarında da aksamalar yaşandı.

Türk Telekom'da grev başladı, iletişim özellikle büyük kentlerde daha ilk günden darbe aldı. Grev devam ederse iletişim daha da zorlaşacak

Türk Telekom'la Türkiye Haber-İş masada anlaşamadı, grevin daha ilk gününde iletişim aksadı. Türk Telekom'da 25 bin çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmelerinde son dakikaya kadar yapılan görüşmelerden sonuç alınamayınca, Türkiye Haber-İş kapıya grev tabelasını astı, daha ilk günden iletişim kesintiye uğradı. Türkiye Haber-İş Sendikası Başkanı Ali Akcan, “Temsil ettiğim grubun yüzde 90'ı şebekelerde çalışıyor. Bu işi yapmakla yükümlü arkadaşlar, bu arızalara müdahale etmezse, hasarlar giderek çoğalmaya başlayacak. Daha bugün (dün) grevin ilk günü. 24 saat bile geçmeden bu kadar sıkıntı yaşanıyor. Grev devam ederse, her sektör sıkıntıyı bir şekilde hissedecek” dedi.

ŞAKA YAPMIYORUZ

Grevden kaynaklanan arızaları takip etmediğini, bunun da gereği olmadığını söyleyen Akcan, “Ancak bana gelen bilgiler, İstanbul başta olmak üzere bazı illerde internet kesintilerinin ve ATM arızalarının yaşandığı yönünde” diye konuştu. Bu işin şakasının kalmadığını belirten Akcan, “Biz üzerimize düşeni yaptık. Bundan sonraki süreç tamamen Türk Telekom'a bağlı” dedi. Akcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her zaman görüşmeye açık olduğumuzu söyledik. Yine sizin aracılığınızla halen görüşmeye açık olduğumuzu duyuralım. Grev hayata geçti diye, görüşmeler kesildi diye yorumlamamak lazım. Anlaşmak istiyorlarsa her saatte bir araya gelinir. Ancak şu ana kadar Türk Telekom yetkililerinin anlaşmak istediklerine ve görüşmeleri sürdürmek istediklerine dair elimize ulaşan bir bilgi yok.”

SORUN ÜCRET FARKI

Önceki gece yapılan pazarlıklarda, Haber-iş Sendikası, 2007 yılı için her çalışana yüzde 12 zam istedi. Sendika, çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliğinin ortadan kaldırılması, iş barışının korunması için skaladan ücret alan çalışanlarda sendikalı olanlar ile olmayanlar arasındaki ücret dengesizliğinin giderilmesini talep etti. Türk Telekom, ücretler arasındaki farkın 2008'in Mart ayına kadar giderilmesini teklif ederken, bu teklif sendika tarafından kabul görmedi. Sendika, 2008 yılında 1. ve 2. altı aylık dönem için yüzde 3 + 3'lük zam isterken, bu zammın, ücret farklılıkları giderildikten sonra devreye girmesini ve enflasyonun bu oranın üstünde çıkması halinde de farkın ücretlere yansıtılmasını talep etti. Gerçekleşen sıkı pazarlıklar sonucunda sendika, taleplerini biraz yumuşattı. Haber-İş, 2007 yılı için yüzde 10, 2008 yılı için ise 1. ve 2. 6 aylık dönemlerde yüzde 4 + 4 ücret zammı istedi. Ancak görüşmeler, ücret dengesizliğinin giderilmesi noktasında tıkandı. Sendika bunun üzerine tekliflerinin tamamını geri çekti ve ilk teklifinin geçerli olmasına karar verdi.

Grev hayatı nasıl etkiledi?

TAHSİLAT TARTIŞMASI: Kırıkkaleíde tahsilat gişelerine telefon faturası yatırmaya gelen müşteriler, cezalı duruma düşme endişesiyle gişe görevlileriyle tartıştı.

EMNİYET DE DARBE YEDİ: Grev, 81 ilin emniyet müdürlüğünü de etkiledi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün illerle bilgi alış-verişini sağladığı Polnet ağı, iki saat kesintiye uğradı.

ATM'LERDEN PARA ÇEKİLEMEDİ: İstanbul başta olmak üzere birçok kentte özellikle banka şubelerinde arızaların baş gösterdiği, vatandaşların kuyruklar oluşturduğu ve iletişimin durma noktasına geldiği kaydedildi.

ARAÇLAR SINIR KAPILARINDA SORUN YAŞADI: Edirne Vali Yardımcısı Abdülkadir Yazıcı, internetteki kesintiler nedeniyle Kapıkule ve İpsala Sınır Kapıları'nda 1 saat işlem yapılamadığını bildirdi.

TELEFONLAR HİZMET DIŞI: Büyük kentler başta olmak üzere birçok bölgede internet başta olmak üzere haberleşme bir süre yapılamadı. Birçok basın yayın kuruluşlarının telefonları ve internetleri hizmet dışı kaldı.

UÇAKLAR RÖTAR YAPTI: Grevin ardından İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndaki bazı havayolu şirketlerinin bilgisayar sistemlerinde yaşanan sorun nedeniyle uçakların kalkışlarında rötarlar meydana geldi.

HASTANEDE HİZMET AKSADI: Otomasyon sistemiyle çalışan Isparta Devlet Hastanesi'nde hizmet bir süre aksadı. İnternet kullanımı kesintiye uğradığı için hastaneye hasta girişi yapılamadı.

KKTC BİLE ETKİLENDİ: KKTC Telekomünikasyon Dairesi Müdürü Feridun Üstün, Türkiye ile KKTC arasındaki iletişimin de kesildiğini bildirdi. Üstün, “Ses, data ve internet bağlantıları yapılamadı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious