Telekom'daki grev Haber-İş'e çok pahalıya patladı!

Telekom'daki grev Haber-İş'e çok pahalıya patladı!.86654
  • Giriş : 24.12.2007 / 09:15:00

Grev süresince işçi maaşlarını ödeyen sendika Antalya’daki lüks otelini satışa çıkardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Telekom’daki 26 bin işçiyi 44 gün boyunca greve sürükleyen ve 40 milyon YTL’lik maaş ödemesi yapmak zorunda kalan Haber-İş Sendikası para ihtiyacı nedeniyle Antalya’daki 5 yıldızlı otelini acilen satışa çıkardı. Sendika Kemer’deki Grand Haber Oteli’ni 60 milyon YTL’lik bedelle satış masasına koydu. Grevdeki işçilere ödemeyi Türk-İş’e bağlı Tes-İş ve Yol-İş sendikalarından aldığı ödünç parayla yapan sendikanın otel satma kararıyla ilgili konuşan Türk-İş Konfederasyonu 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, mali ihtiyaçlar nedeniyle otelin satışına hız verdiklerini söyledi. Büyükkucak ‘Biz sendika olarak ticari işletmelerden 1.5 yıl önce çekilme kararı almıştık. Bu otelimizi zaten daha önceden satmayı planlıyorduk. Ama bu durum karşısında satışa hız verdik. Artık hiçbir ticari faaliyet içerisinde yer almak istemiyoruz’ dedi.

İMDADA TÜRK-İŞ YETİŞTİ

Türk Telekom’daki grev süresince 26 bin çalışanına bin YTL maaş veren sendika, grevi devam ettirmek için finans arayışına girmişti. Baştan beri, greve tam destek sağlayan Türk-İş, grevin işçilerin lehinde sonuçlanması için Haber-İş’e finans konusunda destek sağladı. Türk-İş’in organizasyonuyla, konfederasyona bağlı Tes-İş ve Yol-İş’ten tam 40 milyon YTL para alındı. Haber-İş ise bu paraları alırken Antalya’daki 5 yıldızlı oteli Grand Haber’i teminat gösterdi.

44 günde 100 bin arıza yaşandı

Türk Telekom çalışanları, bazı sosyal haklar ve maaş artışı konusunda şirket yönetimiyle anlaşamayınca, Haber-İş’in organizasyonunda 81 ilde 26 bin kişi greve gitti. Büyük bir katılımla gerçekleştirilen greve Türk-İş de tam destek sağladı. Türk Telekom işçilerinin greve başlamasıyla, hava limanları, bankalar, organize sanayi siteleri ve evlerde 100 binin üzerinde arıza oluştu. Yaşanan bu arızalar bir anda hayatı olumsuz yönde etkilemeye başladı. Telekom işçileri ‘tamam artık anlaşma sağlanır’ dediği sırada, uyanık bazı işletmeciler, polis barikatlarında özel müteahhitlerle arızaları kendileri giderme yoluna girdi. Haber-İş Sendikası da sadece hastane ve askeriyede yaşanan arızalara müdahale edilmesine izin verdi.

‘Büyük grevden biz de ders aldık’

Türk Telekom’daki grev sürecini değerlendiren Faruk Büyükkucak şunları söyledi: ‘Aslında bu büyük grevden biz de büyük dersler aldık. Eksiklerimizi görme imkanı yakaladık. Şunu da gördük ki mevcut yasa ve mevzuatlar grev yapmaya hiç de elverişli değil. Hala 12 Eylül sıkıyönetim döneminde çıkarılan grev kanunları var. Elimizi ne tarafa atsak yasal bir boşlukla karşılaştık. Yasaların olmadığı heryerde de karşımıza çevik kuvvet polisi çıktı. Allahtan İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü’nün deneyimli ekipleri, yaşanacak her türlü gerginliğin önüne geçti. Çünkü bu yasal boşluklar sürekli olarak polisle işçileri karşı karşıya getiriyordu.’ Büyükkucak, ‘Bu grevle yasal boşlukların ne denli sıkıntı yaşattığını gördük. Bu yüzden bir an önce Avrupa Birliği Sendika Yasaları’na geçilerek ILO Standartları’nda yasaların çıkarılması gerekiyor. Aksi halde, işçinin yasal grev yapması mevcut yasa ile engelleniyor’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious