Telekom'un sabit ücretiyle ilgili tartışılacak 3 karar

  • Giriş : 19.03.2008 / 23:13:00
  • Güncelleme : 19.03.2008 / 23:12:35

Mahkeme, Türk Telekom’un abonelerinden aldığı sabit ücretle ilgili çok tartışılacak 3 ayrı karara imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kararların üçü de aynı hakim tarafından verildi. Üstelik hakim milyonlarca aboneyi ilgilendiren böylesi bir davada aynı gün içerisinde iki farklı karar verdi. Hakim birbirinin aynısı iki davadan birinde Türk Telekom'u diğerinde tüketiciyi haklı buldu. Ve kafalar karıştı.

Bu ne demek oluyor ?


Tarih 18 Mart 2008. Yer İstanbul 4. Tüketici Mahkemesi. Dava konusu Telekom'un abonelerinden aldığı sabit ücretler. İstanbul Beykoz İlçe hakem heyetinin tüketicinin sabit ücret ödememesi gerektiği yönünde verdiği karara itiraz eden Telekom, vatandaş Aysel Can Ekşi'yi mahkemeye verdi. Telekom, hakem heyeti kararının iptalini istiyor.

Mahkeme hakimi G.B, tarafları dinliyor ve tüketici lehine karar veriyor.

Bu, tüketici için sevindirici bir gelişme. Ama aynı hakimin; aynı gün, herşeyiyle aynı başka bir davada birkaç saat arayla verdiği başka bir karar herkesin kafasını karıştırıyor.

Davacı taraf Telekom adına yine avukat Başak Bükülmez davalı avukatı da aynı isim İlyas Can. Davaya bakan hakim yine G.B. Hatta katip bile aynı kişi.

Hakim G.B bir kaç saat arayla aynı gerekçelerle açılan iki davada farklı kararlar aldı. İlk davada tüketici Aysel Can Ekşi'yi haklı, Telekom'u haksız bulan mahkeme diğer davada bu defa tüketici Abdullah Biçer'in Telekom'a sabit ücret ödemesine karar verdi.

Türkiye'deki hukuk sistemini ortaya koyması adına son derece önemli olan bu iki karar çarpıklığın ilk belgeleri değil.

İşte hakim G.B'nin bir başka kararı. Tarih 19 Şubat 2008. Davanın görüldüğü yer yine İstanbul 4. Tüketici Mahkemesi. Hakim G.B Telekom tarafından açılan bir başka davada çok tartışılacak bir karara daha imza atıyor.

Telekom, Hakem Heyeti'nin Salih Yılmaz lehine verdiği kararı mahkemeye taşıyor. Ve sabit ücret almakta haklı olduğunu iddia ediyor.

Mahkeme tarafların delillerini inceliyor ve karar veriyor. Hakim G.B gerekçeli kararında Salih Yılmaz'ın sabit ücret ödemeye devam etmesine karar veriyor. Ancak gerekçeler oldukça ilginç.

Bütün bu tartışmalı kararlar sebebiyle olan vatandaşa oluyor. Kazanılan davalar bireysel olmaktan öteye geçemiyor. Ve vatandaş her ay sabit ücret ödemeye devam ediyor. Samanyoluhaber bütün belgelerin ışığında milyonlarca aboneyi ilgilendiren böylesi önemli bir konuda verilen çelişkili kararları kamu vicdanına havale ediyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious