Telekulak Hizbullah!

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Hizbullah, İsraillileri telefonla sobelemiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'de yayınlanan Haaretz Gazetesi, Hizbullah'ın istihbarat servisinin 34 gün boyunca İsrail telefonlarını dinlediğini ve bunu yaparken de karmaşık olmayan bir teknoloji kullandığını yazdı.

Gazete, bu bilginin ortaya çıkmasıyla Hizbullah'ın, İsrail ordusunun hareketlerini nasıl takip ettiğinin de anlaşılmış olduğunu kaydetti.

Gazetede yer alan haberde İsrail ordusunun Hizbullah karşısındaki "başarısızlığında" en büyük etkenlerden birinin de telefonların dinlenmesi olduğu belirtildi. Çok sayıda İsrailli yetkilinin telefonlarının uydu aracılığıyla dinlendiğini belirten Haaretz, İsrail ordusunun yalnızca Lübnan içinde değil, İsrail ve Filistin'deki hareketlerinin de Hizbullah tarafından yakından takip edildiğini yazdı. İsrail'in Hizbullah karşısındaki başarısızlığı, tanksavar kullanmasına ülke içinde tünel ve siperlerden oluşan geniş bir savunma ağı hazırlamış olmasına bağlanıyordu.

Habere göre Hizbullah'ın bu şekilde istihbarat toplama çabaları, Lübnan savaşından çok zaman önce gündeme geldi. Gazete, Ariel Şaron'un başbakanlığı döneminde, Askeri İstihbarat Servisi'nin başkanı General Aharon Ze'evi-Farkaş'ın, hükümeti, gereken önlemler alınmadığı taktirde Hizbullah'ın istihbarat servislerinin kendilerinden beklenmeyen bir başarı gösterebilecekleri yönündeki uyardığını yazdı. Gazete, yaşananlarında bu uyarıların dikkate alınmadığını gösterdiğini belirtti.

Gazeteye göre Hizbullah, cep telefonlarını dinleyerek, İsrail ordusunun tüm hareketlerini önceden öğrendi ve buna göre bir strateji geliştirdi. İsrail yönetimi, Hizbullah'ın gizli servisinin İranlı ve Suriyeli ajanlarca eğitildiğini, bu eğitimin de yerle bir edilen Maroun al-Ras gibi küçük kasabalarda yapıldığını öne sürüyor. Telefonların dinlenmesi için kullanılan araçlar ve teknolojinin Batı kaynaklı olması ise durumu çok daha derin bir krize dönüştürüyor. İsrail içinde Hizbullah için çalışan ajanlar olduğuna dair iddialar ise olayın bir başka boyutunu oluşturuyor.

Hizbullah'ın ayrıca İsrail gazetelerinde ve kamuoyunda dolaşan haberleri derleyip değerlendirdiği özel bir merkezinin de bulunduğu ve bu merkezin bir başka sorumluluğunun da, bu haberleri ve kamuoyu tepkisini göz önünde bulundurarak strateji ve taktik önerileri geliştirmek olduğu biliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious