Televizyon ve dizi bağımlılığı endişe verici

Televizyon ve dizi bağımlılığı endişe verici.6774
  • Giriş : 01.03.2008 / 14:32:00

Trakya Üniversitesi (TÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Doğan, televizyon ve dizi bağımlılığının endişe verici olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Trakya Üniversitesi (TÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Doğan, programların çekiciliğinin artırılarak insanların televizyon bağımlısı durumuna getirildiğini söyledi.

Son dönemlerde dizi senaryolarının tarihi roman, öykü ve hikayelerden alındığını ifade eden Doğan, televizyon dizilerinin kitap okuma alışkanlığının düşük olduğu ülke gençliğine yarar sağlamaktan ziyade olumsuz etkisi olduğunu iddia etti. Senaryoya uyarlanan öykü, roman ve hikayelerin, bu kitapların okunmasına karşı ilgi uyandırmadığını belirten Doğan, “Senaryo kaynaklarını edebi hikaye ve romanlardan alan diziler, kitaplar hakkında ön fikir vermekte ve bilgi doygunluğuna sebep olmaktadır. Okuyucu, kitapların içeriğini bildiğini sanarak, kitapla yüzleşmenin gereksiz olduğuna inanmakta. Bu nedenle televizyon ve dizi bağımlılığı endişe verici. Birçok kişi zamanının büyük bölümünü televizyon karşısında geçiriyor” dedi. Dizi senaryoları hazırlanırken öyküsü kaynak yapılan kitaplara olumsuz etkisinin düşünülmesi ve bunu önleyecek önlemler alınması gerektiğini bildiren Doğan, şunları kaydetti: “Ülkemizde düşük olan kitap okuma alışkanlığı dikkate alınarak, dizi, sinema filmi yapımcıları bu doğrultuda hareket etmelidir. Dizi senaryoları hazırlanırken bu olumsuz etki düşünülmeli ve bunu önleyecek önlemler alınmalıdır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious