Telgraf da çağa ayak uydurdu

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

PTT Genel Müdürlüğü, PTTBank hizmetlerinin yanısıra hizmet yelpazesinde bulunan posta, lojistik ve haberleşme hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haberleşme araçlarının yaygınlaşmasının ardından vatandaşlar tarafından fazlaca tercih edilmeyen telgraf hizmetlerini sanal ortama taşıyan PTT, özellikle internet kullanıcılarına yönelik e-telgraf uygulaması başlattı.

PTT Başmüdürlüğü binasında düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili açıklama yapan Erzincan PTT Başmüdürü Ziya Başıaçık, e-Telgraf Projesi ile artık telefonun yanısıra internet üzerinden de tebrik ve kutlama türü mesajların telgrafla gönderibileceğini belirterek, "İlk etapta Ankara, Bursa ve İzmir illerinde başlayan hizmetimiz, şu anda Adana, Amasya, Bolu, Balıkesir, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Konya, Samsun, Sivas, Trabzon, Osmaniye illerimizde de açılmış olup, çalışmalarımızın sürekli geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması kapsamında uygulamamız geliştirilecektir." dedi.

E-telgraf hizmetindeki ücretlendirmenin, göndericinin telefon faturasına yansıtılarak tahsil edileceğini kaydeden PTT Başmüdürü Ziya Başıaçık, internet üzerinden telgraf kaydı verilmesinde dikkat edilecek hususları şöyle sıraladı; "İnternet üzerinden kimlik tespiti gerektirmeyen sadece kutlama ve tebrik telgrafları kabul edililiyor. İnternet sitemizden telgraf kayıtı iki aşamadan oluşuyor. Öncelikle gönderici il seçeneğinde listelenen illlerde internet telgraf kaydı alınabiliyor.

"e-Telgraf" linki ile ulaşılan formda istenilen bilgiler eksiksiz olarak dolduruluktan sonra ön kayıt butonu ile ikinci sayfaya geçiliyor. Bu sayfada ise ilk sayfada girilen bilgilerin doğru olup olmadığının kontrolü yapılarak hata varsa düzeltilerek bilgilerin doğruluğu sağlandıktan sonra kayıt işlemi tamamlanır. Kayıt işlemi sonucunda telgraf için 6 karakterden oluşan 'telgraf kodu' veriliylor. Telgrafa ait olan kod bir yere kaydedilerek daha sonra telgraf hakkında bilgi alabilmemiz de mümkün oluyor."

Ön kayıtta verilen telefon numarasının PTT Muhaberat Servisi görevlileri tarafından aranarak telgrafın onaylanacağını dile getiren Başmüdür Ziya Başıaçık, kurumun daha önce koli alımlarındaki ebat sınırlamasının kaldırıldığını belirterek, "Artık vatandaşlarımız her türlü kolisini rahatlıkla bizim aracılığımızla gönderebilecek. PTT fiyat açısından da en ucuz taşımacılığı biz yapıyoruz. Hız ve vatandaşımızın memnuniyeti bizim için esastır." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious