Telifsiz müzik yayınında son günler

Telifsiz müzik yayınında son günler.45287
  • Giriş : 16.06.2007 / 11:22:00

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), besteci ve söz yazarlarının haklarını korumak amacıyla başlattığı ''Telif ücreti ödenmesi'' mücadelesini sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MESAM Başkanı Ali Rıza Binboğa, yaptığı açıklamada, birlik olarak, besteci ve söz yazarlarının telif haklarını korumakla yükümlü olduklarını anımsattı.

Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte çok sayıda tatil köyü ve otelin ünlü sanatçıları yüksek paralar vererek sahneye çıkarttığını belirten Binboğa, ancak sektör temsilcilerinin söylenen eserlerin bestecilerine telif ödememek için çeşitli nedenler öne sürdüklerini ifade etti.

Binboğa, otellerle telif anlaşması yapmak üzere bu sezon değişik bir yöntem izlediklerini ve geçtiğimiz günlerde pilot bölge olarak belirledikleri Bodrum, Marmaris ve Antalya'daki sektör temsilcileri ile biraraya geldiklerini belirtti.

Toplantılarına yörenin ticaret ve sanayi odası yöneticileri ile belediye başkanlarının da katıldığını hatırlatan Binboğa, sektör temsilcilerinden kendileriyle bir an önce telif anlaşması yapmasını istediklerini bildirdi.

Türkiye genelindeki 3 bin 200 otele yazı göndererek kendilerinden lisans almalarını istediklerini ifade eden Binboğa, ''Bir aylık süre içerisinde yanıt vermeyen otel ve eğlence yerleri hakkında yasal girişimlerde bulunacağız'' dedi.

Beş yıldızlı otellerde oda başına telif ücretini günlük 16 YKr olarak belirlediklerini ve kampanyalı fiyatlarının olduğunu vurgulayan Binboğa, şunları kaydetti:

''Otellerin bağlı bulundukları birlikleri bize 100 bin oda için gelirse yüzde 30, 150 bin oda için gelirse yüzde 35, 200 bin oda için gelirse yüzde 40 ve 300 bin oda için gelirse yüzde 50'ye kadar fiyatları indiriyoruz. Belirlediğimiz rakamlar çok uygun. Sektör temsilcilerinden konuya duyarlı bir şekilde yaklaşıp, telif ücretini ödeyeceklerine inanıyoruz.''

Binboğa, bu sezon besteci ve söz yazarlarının telif hakları ödenmeden bestelerinin çalınmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası gereği, icranın gerçekleştirileceği otelin kullandığı tüm müzik eserleri için eser sahipleri, yorumcuları ve müzik yapımcılarının üyesi oldukları meslek birliklerinden izin alma yükümlülüğünün bulunduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious