Telkinler işe yaradı! PKK'nın 250 bombacısı 'eve döndü'

Telkinler işe yaradı! PKK'nın 250 bombacısı 'eve döndü'.15160
  • Giriş : 23.12.2007 / 11:00:00
  • Güncelleme : 23.12.2007 / 11:36:11

Hükümetin başarılı iç ve dış diplomasisi sayesinde terör örgütü PKK'dan eve dönüş devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Örgütün en çok güvendiği, özel eğitimle yetiştirilen bombacılar eylem için geldikleri şehirlerde güvenlik güçlerine teslim oldu. Son 4 yılda 250 terörist, TCK'nın, 'etkin pişmanlık yasası'ndan yararlanarak topluma kazandırıldı. Güvenlik birimlerince Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'na iletilen listede kendiliğinden teslim olanların oranında da ciddi artış yaşandı.

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin ardından PKK içinde 'Fedai Birliği' olarak adlandırılan özel bir birlik kuruldu. Seçilen teröristlere 6 ay temel, 6 ay yoğunlaştırılmış bomba eğitimi verildi. Sayıları yaklaşık 800'ü bulan bombacılar İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır gibi büyük metropollerde eylem yapmaları için dönem dönem şehir merkezlerine gönderildi. İstihbarat birimleri 1999'dan sonra bu 800 kişinin peşine düştü. Kamplarda çekilmiş 50 bin dijital fotoğraf arasından bu isimler tek tek belirlendi. Güvenlik güçlerinin operasyonları sayesinde bu bombacıların 400'ü yakalandı. Bunlardan 250'si etkin pişmanlık yasasından faydalandı. Öte yandan hükümetlerce çıkartılan 8 ayrı 'eve dönüş yasası' çerçevesinde bugüne kadar 9 bin 600 örgüt üyesi kendiliğinden teslim oldu. Güvenlik birimlerinin bombacılarla ilgili yaptığı değerlendirmeler şöyle: Bombalı eylem için seçilenler en iyi eğitim almış olanlar. Üniversitelerin mühendislik fakültelerinden devşiriliyorlar. Yani cahil değiller. Örgütün ideolojik olarak bitme noktasına gelmesi öncelikle bu kişileri etkiliyor. Teoride öğrendikleri bilgiler ile dağda yaşadıklarının birbirleriyle tezat içinde olduğunu görüyorlar. Kandırıldıklarını anlıyorlar. Özellikle örgütteki hiyerarşik anlayış çözülmeyi hızlandırıyor.

Dağ kadrosuna adam bulmak için çalışan 6 kişi tutuklandı

Bu arada Mersin'de terör örgütü PKK'nın dağ kadrosuna eleman kazandırmaya çalışan 6 kişi tutuklandı. "Kırsal-1" isimli operasyonda Firaz Yılmaz kod adlı A.B., Diroktekojin kod adlı K.E., Dijvar kod adlı E.A., D.İ. ve A.B. Mersin'de, S.K. ise Erzurum'da yakalandı. Yakalanan 6 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada çözülme sürecine giren ve örgüte yeni eleman temin etme ihtiyacına giren PKK'nın baskı ve tehditle yurtdışındaki kamplara zorla eleman aktarmaya çalıştığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious