Telsizler ASALA'dan kalma

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

PKK eylemlerini ASALA'nın telsizleri ile gerçekleştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terör örgütü, eylemlerinde bir zamanlar birlikte hareket ettiği terör örgütü ASALA'dan kalan çekim gücü yüksek telsizleri kullandığı ortaya çıktı. Örgütün elinde ASALA'dan kalan 370 telsizin olduğu ortaya çıktı.

Son dönemlerde artan terör eylemleri üzerine güvenlik birimlerince hazırlanan bir raporda, terör örgütünün son yılların en şiddetli eylemlerini gerçekleştirdiği vurgulandı.

Örgütün, elebaşının yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinden sonra ateşkes ilan ederek toparlanmaya çalıştığı, ancak beklenenin aksine dağılma sürecine girdiği belirtildi.

Örgütten 2000-2004 yılları arasında 700 teröristin güvenlik güçlerine ya da Irak'a kaçtığına yer veriliyor. Terör örgütünün halk desteğini kaybederek dağılma sürecine girdiği için kanlı eylemlerle gündeme kaldığı belirtilen raporda, örgütün 1 Haziran 2005 tarihinde eylem kararı aldığı bilgisi veriliyor.

Güneydoğu'da güvenlik güçlerine karşı yapılan saldırıların son dönemde artması ve bunun 'uzaktan kumandalı' mayınlarla yapılması mayın sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Türkiye'de 1956 yılında başlayan mayınlama 2005 yılında 1 milyon mayına ulaştı. Türkiye, son 1 yıl içinde 52 kişinin öldüğü 109 kişinin yaralandığı mayınları kullanmamayı Ottowa Sözleşmesi'yle kabul etti. Ancak PKK "uzaktan kumandalı" mayınlarla güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını sürdürüyor.

PKK'nın kullandığı mayınların büyük bir bölümünün İtalyan menşeli olduğu aynı raporda yer aldı.

Ucuza mal olmaları ve etkin bir savaş aracı olması nedeniyle iç çatışmaların yoğun olarak yaşandığı ülkelerde sıkça kullanılan mayınların toprağa döşenmesi 3-5 dolara mal olurken, bu mayınların topraktan temizlenmesinin maliyeti ise bin 500 dolar civarında.

Türkiye'de değişik zamanlarda döşenmiş 1 milyona yakın mayının toprak altında olduğu belirtiliyor. 75 yıl boyunca aktif kalabilme özelliğine sahip olan bu mayınları Türkiye'nin 2003 yılında taraf olduğu anti-personel kara mayınlarının kullanımını yasaklayan Ottowa Sözleşmesi'ne göre 2013 yılına kadar temizlemesi gerekiyor.

Eylemi düzenleyen için düşük riskli olmakla birlikte etkinliğinin yüksek olması nedeniyle son bir yıldır PKK tarafından sıkça kullanılan uzaktan kumandalı mayın olarak adlandırılan bombalar cep telefonu ya da telsiz ile patlatılıyor.

PKK'nın artan mayın saldırıları nedeniyle yapılan çalışmalar çerçevesinde, eylemlerde kullanılan mayınların yüzde 60'ının İtalyan yapımı olduğu tespit edildi.

İtalya dünyanın en büyük mayın üreticisi konumunda. Terör örgütü PKK'nın özellikle eylemlerde tim komutanı ile eylemi gerçekleştiren militanı arasında bağlantı sağlayan yüksek frekanslı telsizleri de Ermenistan'dan da karşılıyor.

Örgütün elinde halen ASALA terör örgütü ile işbirliği yaptığı sırada kullandığı 370 telsizin bulunduğuna vurgu yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious