TEMA'dan 'Suyunu Boşa Harcama'

  • Giriş : 26.04.2007 / 00:00:00

TEMA Vakfı, konutlardaki gereksiz su tüketiminin önlenmesi için 'Suyunu Boşa Harcama' adlı bir kampanya başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TEMA Vakfı Genel Müdürü Uydar Özesmi, 4 kişilik bir ailenin, bilinçli tüketim ile bir yılda, 140 ton su tasarruf yapabileceğini söyledi.

Özesmi, "Musluğun gereksiz yere akmasına izin vermeyerek, kısa duş alarak, bulaşıkları makinada yıkarak, gereksiz yere sifon kullanmıyarak, bahçeyi güneş battıktan sonra sulayarak, tasarruf yapabiliriz" dedi.

Özesmi, 4 kişilik bir ailenin sebzeleri elde değil, su dolu bir kapta yıkamasıyla yılda 18 ton, diş fırçalarken ya da tıraş olurken suyun boşa akıtılmamasıyla yılda 48 ton su tasarrufu yapabileceğini aktardı.

Bulaşıkların elde yıkanmasıyla 4 kişilik bir ailenin günde ortalama 84 ile 126 litre arası su harcadığına dikkati çeken Özesmi, bulaşık makinesinin aynı bulaşığı 12 litre suyla yıkadığını ifade ederek, bu yöntemle yılda 26 ile 40 ton arasında daha az su harcanacağını dile getirdi.

Özesmi, 5 dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 litre su tüketildiğini belirterek, 4 kişilik bir ailenin her bireyinin duş süresini 1 dakika azaltması durumunda yılda 18 ton su tasarrufu sağlanacağını kaydetti.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Çelik Kurtoğlu da Türkiye'de küresel iklim değişikliğinin etkilerinden korunmak için önlem alınması gerektiğini anlattı.

Kurtoğlu, "Ben, nanoteknolojinin enerji talebini azaltacak bir malzeme üretmesini umut ediyorum. Enerji ihtiyacımızın büyük kısmı fosil kaynaklardan üretiliyor. Bunun yerini yenilenebilir enerji kaynaklarının almasını arzuluyoruz" dedi.

Kampanya, ilan, el broşürleri ve Mayıs ayının ikinci haftası gösterime girecek reklam filmiyle desteklenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious