TEMA'dan zıplama günü

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

TEMA üyeleri, Dünya Zıplama Günü'nde iklim değişikliğine dikkat çekmek için zıp zıp zıpladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) üyeleri, 20 Temmuz Dünya Zıplama Günü'nde küresel ısınmaya son vermek, daha homojen bir iklim ve daha uzun gündüzler için tüm dünya ile birlikte aynı anda zıpladı. TEMA Vakfı Başkanı Uygar Özesmi, zıplamalarındaki amacın, vakıf olarak iklim değişikliğine dikkat çekmek olduğunu hatırlatarak, "Bilim adamlarının söylediğine göre aynı yörüngede insanlar aynı anda sıçrarsa küresel ısınmanın değişebileceği belirtiliyor. Teorik olarak bu mümkün olsa da bunun sağlandığına inanmıyorum" dedi.
En az 600 milyon insanın aynı anda zıplamasıyla dünyanın yörüngesinin değişebileceği ileri sürülen Dünya Zıplama Günü'nde, İstanbul'da da TEMA Vakfı üyeleri, küresel ısınmaya son vermek ve iklim değişikliklerine dikkat çekmek için dünya ile aynı anda zıpladı. TEMA Vakfı Başkanı Uygar Özesmi ile yaklaşık 75 vakıf üyesi, Levent'teki vakıf binasını yakınında toplandı. Ellerinde "Topraklarımız gidiyor el koyun" yazılı döviz taşıyan TEMA üyeleri, ardından dünya ile aynı anda saat 13.39.13'te zıplamaya başladı. Özesmi ve beraberindekiler, bir dakika boyunca dünyanın küresel dengesini değiştirebilmek için zıpladı.

Eyleminin ardından bir açıklama yapan TEMA Vakfı Başkanı Uygar Özesmi, amaçlarının küresel ısınmaya son vermek ve iklim değişikliğine dikkat çekmek olduğunu söyledi. İklim değişikliği konusunda çalışmalarına devam ettiklerini belirten Özesmi, Dünya Zıplama Günü'nde de küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek dünya ile aynı anda eyleme katıldıklarını söyledi. Özesmi, "Bilim adamlarının söylediğine göre aynı yörüngede insanlar aynı anda sıçrarsa küresel isınmanın değişebileceği belirtiliyor.Teorik olarak bunun bilim adamları mümkün olduğunu söylüyor. Ama bunun sağlanacağına inanmıyorum. Zaten böyle bir dramatik birşeyi yapmadan önce iyice düşünmek gerekir. Bizler iklim değişikliğine dikkat çekmek için önümüzdeki yıl da zıplamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Türkiye kaç kişinin zıpladığını bilmediklerini belirten Özesmi, saat 13.39.13'te zıplanmasının ise senkronizasyonu sağlamak için yapıldığını söyledi.

TEMA Vakfı Kaynak Geliştirme ve Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Yeşim Beyla ise, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları olarak eyleme katıldıklarını, iklim değişikliğine dikkat çekmek için başka organizyonlar da yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious