Temel atma töreninde Kamer Genç'e büyük ilgi

Temel atma töreninde Kamer Genç'e büyük ilgi.19990
  • Giriş : 20.04.2008 / 05:10:00
  • Güncelleme : 20.04.2008 / 05:13:23

Kamer Genç'e katıldığı programda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan daha fazla ilgi gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Çankaya Belediyesi ve Cem Vakfı işbirliği ile Oran'da yapılacak olan Yunus Cemre Cemevi ve Kültür Vakfı'nın temel atma törenine katıldı. Deniz Baykal, tören alanına gelişinde "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları ile karşılandı. Baykal, tören alanına geldikten sonra katılıcıların arasında bir alkış yükseldi. TBMM Genel Kurulu'nda önceki gün AK Partili milletvekilleri ile tartışan Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in katılımcıların arasında bulunduğu görüldü. Katılımcıların Kamer Genç'e yoğun bir ilgi gösterdikleri gözlendi. Protokolün bulunduğu alana geçen Genç ise CHP Lideri Deniz Baykal'ın yanına oturdu. Genç ile Baykal'ın bir süre sohbet etti. Genç'in katılımcılar tarafından uzun süre alkışlanması dikkat çekti.

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, yaptığı konuşmada Osmanlı Devlet döneminde 10 bin camiinin bulunduğunu, Türkiye'de ise 100 bin camiinin olduğunu belirtti. Camilerin propaganda merkezi haline geldiğini iddia eden Doğan, Türkiye'de mücadele edilmesi gereken kurum olarak ise Diyanet İşleri Başkanlığını gösterdi. Doğan, Diyanet İşleri tarafından cem evlerinin ibadet hane olarak kabul edilmesi durumunda Alevilerin İslam'ın dışında kalacağı yönündeki açıklamalarını ise eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'da konuşmasında, Türkiye'de herkesin ibadetini özgür bir şekilde yapmasını istediklerini belirterek, isteyenin camiiye isteyenin cem evine gitme imkanın olması gerektiğini vurguladı. Baykal, konuşmasının büyük bir kısmında ise Kamer Genç'in Meclis'te yaşadığı olaya ayırdı. Baykal, ağızlarından demokrasi ve özgürlükleri düşürmeyenlerin bir bağımsız milletvekiline saldırdıklarını ifade etti. Baykal, bir kısım insanları yok sayarak değil var olduğunu görerek hareket edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Cemevi istiyorsa alsana cemevi diyerek, onlara hakkını teslim ederek, özgürlüklerini önünü açarak, kısıtlayarak değil, ezerek değil yok sayarak değil, sahip çıkarak, baş üstünde taşıyarak, paylaşarak bir mücadeleyi ortaya koyacağız"dedi. Baykal, ayrışma, bölünmenin yerine kardeşçe ve barış içerisinde yaşamanın önemine işaret ettiğini söyledi.

Baykal, AK Parti'nin de bu sancıyı görerek bir uzlaşma, bütünleşme, varlığını kabul etme ve açılım yapma ihtiyacı içerisine girdiğini ifade etti. Baykal, TBMM'de Kamer'e Genç'e yönelik saldırıyı örnek gösterdi. Baykal, "Bu durum niyetle, söylemle uygulama arasındaki farklılığı ortaya koyan bir tablo. Meclis'te yaşanan bu olay küçümsenecek bir olay değildir. Kamer Genç ilk kez Meclis'te Genel Kurul salonunda 50 kişilik bir AKP'li kadro kürsüde konuşurken değil konuşmasını bitirdikten sonra sırasında, yerinde otururken saldırıya muhatap olmuştur. Utanç verici bir olaydır. Demokrasi sözünü ağızdan düşürmeyenlerin böyle toplu eylemin içerisinde yer almış olmaları tek kelimeyle utanç vericidir" dedi.

Yaşanan olayların parlamento tarihi için acı bir olay olduğunu ifade eden Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, "AKP'li vekillerin şiddet uygulaması yoktur, şiddet uygulamasını Kamer Genç uygulamaktadır" sözünü eleştirdi. Baykal, bunu söyleyecek kişinin gerçeklerle bağının kopmuş olması gerektiğini ifade etti. Baykal, saldırının maruz görüldüğü ve şiddetin meşrulaştırıldığını ifade etti. Akıl ve mantığın tutulduğunu ifade eden Baykal, Başbakan Erdoğan'ın kafasının içerisindekini gerektiğinde şiddetle dayatmayı içine sindirebilecek bir anlayışı olduğunu, bu anlayışın tohumlarının Başbakanın sözlerinde olacağını kaydetti.

Törende Baykal barış güvercini uçurdu. Cem evinin töreni dualarla atıldı. Baykal'ın tören alanında ayrılmasını görüntülemek isteyen basın mensupları ile Çankaya Belediyesi görevlileri arasında arbede yaşandı. Bazı belediye görevlilerinin basın mensuplarının görüntü almasını engelledikleri ve küfür ettikleri gözlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious