Temeli bozulan tarihi okul yıkılıyor

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

İzmir'in Karşıyaka ilçesinin en eski okullarından, birçok ünlü simayı yetiştiren Aydoğdu İlköğretim Okulu'nun bir bölümü, temelinin tehlikeli hale gelmesisebebiyle belediye ekiplerince yıkılmaya başladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçen yıl okulun eski binasının temelinde kayma olduğunun farkedilmesi üzerine yöneticilerce Bayındırlık İl Müdürlüğü'ne haber verildi. Oradan gönderilen ekip, inceleme sonucu eski binanın temelinde göçük olduğunu tespit edip 14 Haziran 2006 tarihinde çürük raporu verdi.

19 Haziran'da da Karşıyaka Belediyesi Encümeni'nce yıkım kararı alındı. 1998 yılında çıkarılan deprem Yönetmeliği'nde, bir binanın ömrünün 60 yılı aşması halinde tehlike taşıdığını belirten maddeden yola çıkan okul yönetimi, binanın 100-150 yıllık olması üzerine güvenlik açısından böyle bir adım atmaya karar verdi.

Yıkımın zor ve külfetli olması sebebiyle de Karşıyaka Belediyesi devreye girdi ve Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince yıkım başladı.

Aydoğdu İlköğretim Okulu, Karşıyaka'nın en eski eğitim kurumlarının başında geliyor. Kuruluş tarihi tam olarak bilinmeyen okulun binası önce bir Fransız komutan tarafından yatak odası olarak kullanırken daha sonra göçmen ailelerin konaklama yeri oldu.

Ardından iskan dairesi olarak hizmet veren bina 1923 yılında Türklerin eline geçti, 1928 yılında da okula dönüştürüldü. 2 parçadan oluşan binanın eski tarafı, kapasiteyi kaldıramaması ve temelinde kayma olması sebebiyle yıkılarak yeniden yapılacak. 3 katlı ve 12 derslikli olarak Haziran 2007'de hizmete girecek okul, tarihî kimliğiyle eğitim öğretime hizmet vermeye devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious