Temizlenmeyen bacalar ölüm saçıyor

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Filtre takılmayan bacaların hava kirliğine neden olduğu belirlenirken, filtreli bacaların da belli aralıklarla temizlenmemesinin zehirlenme riskini 10 kat artırdığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tekin, dünya nüfusunun hızla artması, artan enerji kullanımı, endüstrinin gelişimi ve şehirleşmesinin her geçen gün daha fazla çevre sorunlarına neden olduğunu belirterek, bu sorunların başında hava kirliliğinin geldiğini kaydetti.

Kirliliği önlemek için kullanılan filtrelerin belli aralıklarla temizlenmemesinin özellikle sobalı dairelerde oturanlar için büyük tehlike oluşturduğunu anlatan Tekin, "Filtrelerin periyoduk olarak bakımdan geçirilmesi gerekiyor. Sobalı evlerde bacalara konulan filtrelerin temizlenmemesi, zehirlenme olasalığını 10 kat daha artırıyor" dedi.

Nüfusun yığıldığı metropol kentlerin en büyük sorunu haline gelen ve genellikle filtresiz bacaların yol açtığı hava kirliliği, son günlerde Anadolu'nun bir çok ilinde görülüyor.

Uzmanlar hava kirliğinin temelinde, ucuza satılan kalitesiz kömür kullanımı ile filtre takılmayan bacaların neden olduğunu belirtirken, her geçen gün artan tehlikenin boyutunu şöyle açıklıyor: "Filtresiz baca havaya 188 kanserojen madde bırakıyor. Kirli havada bulunan kurşun, kan hücrelerinin gelişmesini ve olgunlaşmasını engeller. Karbonmonoksit, kandaki alyuvarlara bağlanarak oksijen taşıma kapasitesini azaltır, dokuların daha az oksijen kullanmasına neden olurken, kükürtdioksit üst solunum yollarında keskin, boğucu ve tahriş edici etkide bulunur. Ayrıca kirli hava, akciğer ve deri hastalıkları, çocuklarda gelişme bozuklukları, sinir sitemi bozukluklarına neden olabilmekte, vücudun bağışıklık sistemini bozmakta, direnci azaltarak, çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Uzun süreli kirli hava solunması, daha ciddi hastalıklara, dolayısıyla ölümlere yol açabilmektedir.''

Bacalarına filtre takılmasını öneren Tekin, şöyle konuştu: "Kullanılan kömürlerin yüksek kalorili olmasına ve baca temizliğine dikkat edilmeli, soba yakılıyor ise üstten tutuşturma tekniği kullanılmalıdır. Bu teknik yüzde 20 yakıt tasarrufuna ve daha az kurum oluşmasına neden olur. Şehir merkezlerindeki trafik çevre yollarına aktarılmalı, toplu taşıma araçları yaygınlaştırılmalıdır. Yeni yerleşim yerlerinde merkezi ısınma sistemleri kurulmalı, doğalgaz kullanımı yaygınlaştırılmalı ve özendirilmelidir.''

Bacalardaki filtre denetiminin çok az olduğu Diyarbakır'da da filtreli baca yok denecek kadar az. Yıllarca havası kirli iller arasında bulunan Diyarbakır'da ilk kez 2004 yılında kirliliğe neden olan partikül madde oranı metreküpte 73 mikrograma, kükürtdioksit ise 80 mikrograma düşürerek havası temiz 15 il arasına girmeyi başarmıştı. Avrupa Birliği (AB) çevre standartlarına göre Diyarbakır havası kirliği iller arasında bulunuyor. Hava kirleten maddelerin 50 mikrogramın altında olması gerekiyor.

Belediye ekipleri, kirliliğin en önemli nedeni olarak gösterilen kaçak kömürle mücadele amacıyla 2005 yılında 700 binadan kömür örneği alarak incelemiş, sadece 2 binanın kömürünün standart dışı olduğunu iddia etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious