Temizlik hastalık haline gelmesin!

  • Giriş : 29.09.2007 / 14:56:00

Psİkİyatrİk bir hastalık olan temizlik hastalığı, kişiye sürekli rahatsızlık vererek gündelik hayatının akışını büyük ölçüde etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzmanlarından Dr. İsmet Bora, temizlik hastalığının obsesif-kompulsif hastalığının alt türü olduğunu belirterek, tedavi edilmediği takdirde hastalığın kişiye ciddi rahatsızlıklar verebileceğinin altını çiziyor.

ELLERİ YIKAMA İHTİYACI
Temizlik hastalığı olan kişiler nesneleere dokunduklarında ellerini yıkama mecburiyeti hissediyorlar. Kirlenmiş olma fikrinin çok kişisel olduğunu vurgulayan Dr. İsmet Bora, temizlik hastalığı konusunda şunları dile getiriyor; 'Kişi kafasına takılan temizleme ritüellerini tamamlamadan anksiyeteleri yatışmaz ve rahatlamaz. Dolayısıyla elini yıkama, evini, eşyalarını temizleme zorunluluğu; tekrarlayan, çok zaman alan, sinir bozan, kişiyi yoran, hırpalayan ve kişinin birlikte yaşadığı insanlarla ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyen sorunlar haline gelebilir.' Hastalık kadın ve erkeklerde eşit sıklıkta görülüyor. Erkeklerin hastalıkla 18 yaşında, kadınların ise ortalama olarak 22 yaşında karşılaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious