Temizöz ismi ilk ne zaman duyuldu?

Temizöz ismi ilk ne zaman duyuldu?.9765
  • Giriş : 24.03.2009 / 09:54:00

Albay Temizöz, Ergenekon soruşturmasının tutuklu şüphelisi Tuğgeneral Ersöz ile "mesai arkadaşı" olarak tanınıyor. Temizöz ismini Türkiye ilk kez 1992-1994 arasında duydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gözaltına alınan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz'ün henüz Diyarbakır'a gönderilmediği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Cizre'de sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan kemiklerle ilgili olarak Kayseri'de gözaltına alınan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz henüz Diyarbakır'a götürülmedi. Demiröz'ün halen Kayseri'de gözaltında bulunduğu belirtildi.

Albay Temizöz'ün, 2 tanığın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadeler doğrultusunda gözaltına alındığı, Şırnak'ın Cizre ilçesinde görev yaptığı 1993-96 yılları arasındaki dönemde kaybolan kişiler ile ilgili ifadesine başvurulacağı kaydedildi.

TEMİZÖZ İSMİ İLK NE ZAMAN GÜNDEME GELDİ?

Kurmay Albay Cemal Temizöz ismini Türkiye ilk kez 1992-1994 arasında duydu. Temizöz, ölüm kuyularına insanların atıldığı iddialarının gündeme geldiği bu yıllarda Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı görevini yürütüyordu.

Temizöz'ün gözaltına alınmasında, Ergenekon Soruşturması ve bununla koordineli yürütülen ölüm kuyuları soruşturmasında Diyarbakır'da gözaltına alınan bazı şüphelilerin, Temizöz'ün ismini vermesi ve pek çok olayın sorumlusunun Temizöz olduğunu ileri sürmeleri etkili oldu. Son 10 günde Cizre ve Silopi'de gerçekleştirilen kazılarda çok sayıda kemik ve elbise parçalarına rastlanmıştı. Temizöz, Ergenekon soruşturmasının tutuklu şüphelisi Tuğgeneral Levent Ersöz ile de "mesai arkadaşı" olarak tanınıyor. İddialara göre, bazı faili meçhullerin talimatını bölgede görev yaptığı dönemde Erzöz verirken, bu talimatları Temizöz uyguladı. İsmi, AİHM kararlarında da geçen Temizöz, Diyarbakır Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı döneminde de kamu görevlilerinin fişlenmesi belgelerini imzalayan kişi olarak geçti. JİTEM davası avukatlarından Tahir Elçi, Temizöz'ün bölgedeki pekçok karanlık işte adının geçtiğini ileri sürerek, "Şikayetler var. Eski JİTEM elemanı Aygan'ın da ifadelerinde adı geçiyor" dedi.

Şemdinli'de ismi geçti

Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı olarak gözaltına alınan Temizöz bu göreve Ağustos 2008'de getirildi. Temizöz ismi ilk olarak eski PKK itirafçısı ve JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan'ın ifadelerinde "jitem komutanı" olarak geçiyordu. Aygan'ın iddiasına göre, Temözöz 1987'den itibaren Diyarbakır'ın Saraykapı Semti'nde bulunan Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ek binalarında faaliyet yürüten JİTEM'de Arif Doğan, Cem Ersever, Abdülkerim Kırca gibi isimlerin ardından komutanlık yaptı. Temizöz, Aygan'ı yanına çağırarak "gördüklerini unut" talimatı da vermekle suçlanmıştı. Temizöz ismi ayrıca 9 Kasım 2005'te bombalanan Umut Kitapevi davasından sonra hazırlanan Şemdinli iddianamesinde de geçti.

200 kayıp onun döneminde

Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, gözaltıyla ilgili şöyle dedi: "1992-96 arasında Cizre Jandarma İlçe Komutanı olarak görev yaptı. Ardından Diyarbakır İstihbarat Grup Amiri olarak görevlendirildi. Kamil Atak'ın belediye başkanı seçilmesinde Temizöz'ün rolü olduğu biliniyor. Cizre'de 200 kayıp ve faili meçhulün Temizöz'ün döneme ait olması dikkat çekici." Son gözaltı Ergenekon operasyonlarının Doğu'ya kayabileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*