Tempo, Türkiye'yi zorda bıraktı

  • Giriş : 28.11.2007 / 14:47:00

Tempo dergisinin, sayfalarına taşıdığı bir haber sonrasında yükselen tepkiler nedeniyle Büyükelçi Fatma Topçuoğlu Moldova halkından özür diledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Ayda 8 bin Türk Moldova kapılarında" başlığı ile dergide yer alan haberde ülkenin "700 bin nüfuslu, çok fakir, pis ve fuhuş turizmin merkezi olarak" gösterilmesine Moldova basını tepki gösterdi. Moldova basınının önde gelen gazete, dergi ve ajansları Türkiye Büyükelçiliği'ne başvurarak Tempo dergisinde yayınlanan bu haberin gerçekleri yansıtmadığını ve acilen düzeltilmesini istedi.

Türkiye Büyükelçisi Fatma Topçuoğlu, şikayetlerin yerinde olduğunu ve dergide yayınlanan haberin birçok yönüyle gerçekleri yansıtmadığını belirtti. Haberde ülkede yaşayan Gagavuzlar hırsız olarak gösteriliyor, toplu taşıma araçlarında bitlenme tehlikesi olduğunu iddia ediliyor ve ülkenin en büyük derdinin uyuz ve bit sağlını olduğu ileri sürülüyordu. Haberde ayrıca ayda 8 bin Türk'ün fuhuş için Moldova'ya geldiği iddia ediliyordu.

Büyükelçi Fatma Topçuoğlu, Tempo'nun haberinin birçok yönden gerçekleri yansıtmadığını belirterek, "Moldova'yı lekeleyen bu haber için Moldova toplumundan özür diliyorum" açıklamasını yaptı. Büyükelçi Topçuoğlu, derginin düzeltme yapması için açıklama gönderdiklerini belirterek, "Türkiye'nin Kişinev Büyükelçiliği olarak Tempo dergisinde yayınlanan bu haber ile aynı fikirleri paylaşmıyoruz. Yayınlanan bu makale için büyük üzüntü içindeyim. Basın özgürlüğüne saygılıyım ancak hiç kimsenin başkalarının hakkını suistimal etmeye ve bir milleti aşağılamaya hakkı yoktur. Türkiye, Moldova toplumuna samimi duygular besliyor, bizler yalan ve yanlış haberleri kesinlikle kabul etmiyoruz. Türkiye olarak Moldova ile ilişkilerimize çok değer veriyoruz. Hem hükümetimiz hem toplumumuz olarak Moldova toplumuna saygı duyuyoruz. Ümit ediyorum ki Tempo Dergisinde yayınlanan bu haber ilişkilerimizi bozmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Moldova THY Kişinev Müdürü Nurullah Demir de, haberin abartılarla dolu olduğunu ve THY'nin Moldova'ya taşıdığı aylık toplam yolcu sayısının 6 bin 500'ü geçmediğini söyledi. Haberde aylık 8 bin Türk'ün Moldova'ya geldiği iddia edilmişti.

Moldova basınının temsilcileri, Tempo Dergisi'nde yayınlanan haberi kınadıklarını belirterek düzeltme girilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious