TEMSA, krizi kampanyayla aşacak

TEMSA, krizi kampanyayla aşacak.5442
  • Giriş : 18.11.2008 / 14:00:00

TEMSA'nın Yurt içi Pazarlama ve Satış Direktörü Dayoğlu,krizin otobüs ihraç ettikleri ülkelerde hissettirmeye başladığı daralmayı, yurt içi kampanyalarla gidereceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TEMSA'nın Yurt içi Pazarlama ve Satış Direktörü Ayhan Dayoğlu, küresel krizin otobüs ihraç ettikleri ülkelerde hissettirmeye başladığı daralmayı, yeni pazarların yanında yurt içi kampanyalarla gidermeyi planladıklarını bildirdi.

Dayoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sabancı topluluğunda faaliyet gösteren 70 şirket arasında yer alan Temsa'nın 40 yıldır üretim yaptığını, son 21 yıldır da otobüs sektöründe faaliyet gösterdiğini söyledi.

Geçen yıl itibariyle ihracat rakamlarının 182 milyon dolara ulaştığını belirten Dayoğlu, her şeyin tasarımla başladığı inancıyla hareket ederek, Adana ve Gebzede oluşturulan merkezlerde araştırma ve geliştirme faaliyeti sürdürdüklerini bildirdi.

Dayoğlu, son zamanlarda iç ve dış piyasada küresel boyutlu bir daralmanın söz konusu olduğunu belirterek, ''Bu daralmaları aşmak için bir takım tedbirler alıyoruz. Ama piyasada yapılacak en önemli şey, sistemi de tıkayan faktör olan kredi bulunamaması sorununun giderilebilmesi'' dedi.

Kişi veya kuruluşların, kredinin yeterli seviyede bulunabilmesi halinde işlerine yatırım yapma arzusunda olduklarını anlatan Dayoğlu, kredi sıkıntısına karşın hemen her sektör temsilcisinin elinden gelen gayreti gösterdiğini kaydetti.

Dayoğlu, bankalardan sağlanan kredilerde yaşanan tıkanıklığın bir şekilde aşılması gerektiğine dikkati çekerek, ''Dünyada genel olarak bir dalgalanma söz konusu ve bu dalgalanmayı bertaraf edebilmek için sadece üreticiler ve operatörler değil, bütün finans kurumu, reel sektör temsilcileri olmak üzere herkesin çok çalışması gerekir'' diye konuştu.

Temsa'nın, iç piyasada olan etkilenmeyi dış piyasada, dış piyasada olan etkilenmeyi de iç piyasadaki aktivitelerle dengeleme gibi bir şansı olduğunu anlatan Dayoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Küresel krizin otobüs ihraç ettiğimiz ülkelerde hissettirmeye başladığı daralmayı, yeni pazarların yanında yurt içi kampanyalarla gidermeyi planlıyoruz. Temsa dünyada güçlü bir otobüs firması. Otobüs üretim kapasitemiz yıllık 1000, bunun yüzde 80'ini yaklaşık 42 ülkeye satıyoruz. Temsa bu bölgelerde özellikle düşük maliyetli, esnek üretim yapabilen ve yatırıma kararlı olan kişiler açısından tercih edilecek bir marka olarak çıkıyor. Yurt dışında otobüs ihtiyacı olan firmalar, en ekonomik ve fiyatı da diğerlerine göre makul olan Temsa'nın ürünlerini görüyorlar. Dolayısıyla biz önümüzdeki dönemde ihracatta çok fazla bir gerileme beklemiyoruz. Sıkıntıları, fiyatların düşürülmesi ve bir takım alternatif ürünlerin sunulması gibi var olan kampanyalarla veya üzerinde çalıştığımız daha farklı kampanyalar, aynı zamanda mevcut ve yeni pazarlara yapacağımız ihracatla aşacağız. Bu konuda çok fazla sorun yaşayacağımızı sanmıyorum.''

Mısır'da devreye giren fabrikanın önümüzdeki yıl tam kapasiteyle çalışmasının planlandığını belirten Dayoğlu, bu yeni merkezde yıl sonuna kadar yaklaşık 150 araç üretimi planladıklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*