TEMSA: 100 otobüsün 72'sini ihraç ediyoruz

TEMSA: 100 otobüsün 72'sini ihraç ediyoruz.5442
  • Giriş : 28.06.2008 / 10:08:00

TEMSA Global Sanayi ve Ticaret AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Buldurgan, “Ürettiğimiz 100 otobüsün 72'sini ihraç ediyoruz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Buldurgan, otomotiv endüstrisinin, son 4 yıldır en çok ihracat yapan sanayi kolu olduğunu ifade etti.

Otomotivde, geçen yıl 21 milyar dolarlık ihracat yapıldığını hatırlatan Buldurgan, şöyle devam etti:
“Uzun yıllardır tekstil ve konfeksiyon birinciydi, son 4 yıldır birinciliği otomotiv aldı. 1996'da Türkiye Gümrük Birliğine girince otomotiv fabrikaları kapanır diyorlardı. Tam tersi kapanmadı, sektör hırslandı, dışa açıldı. Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 20'sini, tek başına otomotiv endüstrisi yapıyor. Dünya devleri burada. TEMSA gibi kendi markalarımız da çıkıyor. Umarım bizim gibi örnekler artar.”

Türkiye'nin, Avrupa'da otobüs üretiminde birinci olduğunu ifade eden Buldurgan, “Otobüs, minibüs ve diğer ticari araçlarda, Türkiye'nin ve TEMSA'nın önü çok açık. Sabancı Holding de TEMSA'nın işlerinin büyümesi için bizi desteklemekte. Biz sadece iç pazara bakmıyoruz. Bugün fabrikamızda üretilen 100 otobüsün 72'si ihraç ediliyor. Amacımız, bu 72'lik kısmı daha da büyütmek” dedi.

TALEPTE AZALMA

Avrupa'da talepte azalma olduğunu belirten Buldurgan, “Tüketici güveni indeksinde yavaş yavaş gerilemeler olmakta. İhracatımızda bu yılın ilk 6 ayında, geçen yıla göre azalma da var. Ancak, biz 'kriz' ifadesini kullanmıyoruz. Çalışmak lazım. Maç 90 2'de de bitmiyor, 120 3'te bitiyor” diye konuştu.

Kriz söylentilerine fazla önem verilmemesi gerektiğini vurgulayan Buldurgan, “Krizi aklımızdan çıkarmalıyız. Talep artar, azalır. Herkes ona göre tedbir alacak, ayağını yorganına göre uzatacak. Yapabiliyorsa malını ihraç etmeye çalışacak, etmek de zorunda” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious