Temsilciler Meclisi, Bush'un vetosunu aşamadı!

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

ABD Temsilciler Meclisi, Bush'un Irak'taki askerlerin çekilmeye başlamasını öngören savaş bütçesi yasa teklifi vetosunu aşmak için gerekli çoğunluğu sağlayamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada, Bush'un vetosunu aşmak için gerekli 3'te 2 çoğunluğu sağlanamadı. Demokratların kontrolündeki Mecliste vetonun aşılması için 222 lehte, 203 aleyhte oy kullanıldı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, oylamadan önce yapılan oturumda "Bush'un Amerikan halkının isteklerine kulak asmadığını, Kongre'nin Bush'un istediği boş çeki vermeyeceğini"
söylemişti.

ABD Kongresi, geçen hafta kabul ettiği, Irak'taki askerlerin çekilmeye başlanmasını öngören savaş bütçesi yasasını onay için Bush'a göndermişti. Daha önce yaptığı açıklamalarda yasa teklifini veto edeceğini söyleyen Bush, teklifi bugün veto etti.

VETO AŞILAMAYINCA, BEYAZ SARAY VE KONGRE ARASINDA UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

ABD'nin Irak'taki savaş bütçesi yasasına, ''bu ülkeden çekilmeye başlanması'' şartının konmasının yol açtığı çıkmazın aşılması için Başkan George Bush yönetimi ve Demokrat Parti ağırlığına sahip Kongre arasında uzlaşma görüşmeleri başladı.

Kongre'nin, 124 milyar dolarlık bütçe yasasının Bush tarafından veto edilmesi ve vetonun aşılması için gereken üçte iki çoğunluğun Temsilciler Meclisi'nde sağlanamaması nedeniyle, ABD'nin Irak operasyonlarının bütçesiz kalmaması için arayış başlatıldı.

Kongre'deki Demokrat ve Cumhuriyetçi liderler bugün Bush ile görüştü. Bush görüşmede yaptığı açıklamada, ''dün, farklılıklarımızı ön plana çıkardığımız gündü. Bugün ise birlikte çalışabileceğimiz ve ortak bir zemin bulabileceğimiz bir gün'' dedi.

Bush, Kongre ile uzlaşma görüşmelerini, yönetim adına, Beyaz Saray Sekreteri Josh Bolten ve Başkan'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı
Stephe Hadley'in yapacağını ifade etti.

Bush, ''anlaşmaya varacağımızdan eminim'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious