Temyizde kafa karışıklığı

Temyizde kafa karışıklığı.15606
  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Şemdinli davasında süreç uzadıkça uzuyor, kesin karar bir türlü verilemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şimdi gözler davaya kimin bakacağına karar verecek olan Yargıtay Ceza genel kurulunda...

Umut Kitabevi'nin bombalanması olayında yargılanan Astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'e 39 yıl 5 ay 10'ar günlük ceza verildi. Ancak iş temyize geldiğinde işler arap saçına dönmeye başladı.

Yargıtay'daki temyiz davasına, cinayet davalarına bakmakla görevli olan 1'inci ceza dairesi bakmakla görevlendirildi. Herkes kesin kararın açıklanacağını beklerken, 1'inci ceza dairesi davanın kendi görev alanına girmediğini gerekçe göstererek görevsizlik kararı verdi.

Yargıtay 1'inci ceza dairesi, davanın örgütlü suçlar ve terör davalarına bakmakla görevli 9'uncu Ceza dairesinde görülmesinin daha doğru olacağını açıkladı. Ancak bu sefer de başsavcılık bu karara itiraz etti.

Başsavcılık davayı kabul ederek görüşmeye başlayan 1'inci Ceza dairesinin, duruşma yapıldıktan sonra görevsizlik kararı veremeyeceğini savundu. İşin içinden çıkılamayacak hale gelmesi üzerine Yargıtay Ceza genel kurulu devreye girdi. Kurul, "görevsizlik" kararını yarın hukuki yönden değerlendirecek.

Değerlendirmeden çıkacak karar bağlayıcı olacak. Eğer karar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görüşü doğrultusunda olursa dava dosyası yeniden 1'inci ceza dairesine iade edilecek. Aksi bir kararda ise dosya 9'uncu ceza dairesinde görüşülüp karara bağlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious