Teneke oyuncaklar sergisi sürüyor

Teneke oyuncaklar sergisi sürüyor.16154
  • Giriş : 03.06.2009 / 16:27:00

Yalvaç Ural’ın, 1910–2008 tarihleri arasında üretilmiş, birbirinden değerli oyuncak koleksiyonu, Rahmi M. Koç Müzesi'ndeki tarihi Fenerbahçe Vapuru’nda devam ediyor!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çocuk edebiyatının usta kalemi gazeteci Yalvaç Ural, oyuncak koleksiyonunu Rahmi M. Koç Müzesi Fenerbahçe Vapuru'nda sergiliyor. Ural'ın dünyanın dört bir köşesinde ve Türkiye'de farklı dönemlerde yapılan binlerce oyuncaklık koleksiyonundan özel bir seçkiyi meraklılarına sunan “Yalvaç Ural Teneke Oyuncaklar Sergisi', 16 Nisan tarihinde başladı. Oyuncak tarihini bütün özellikleri ile gözler önüne seren sergiye, 14 Haziran'a kadar Rahmi M. Koç Müzesi'ne müze gemi olarak kullanılmak üzere getirilen Fenerbahçe Vapuru ev sahipliği yapıyor.

“Yalvaç Ural Teneke Oyuncaklar Sergisi”nin 1910–2008 yılları arasında üretilmiş, Türkiye'nin yanı sıra Amerika, Avrupa, Uzak Doğu kıtalarında tarihten çeşitli dönemlerde yapılmış oyuncakları, orijinal oyuncak kutuları ve çok özel parçaların fotoğrafları ziyaretçilerini bekliyor. Değişik kıtalarda yapılmış oyuncaklar sadece oyuncak olarak değil, yapıldıkları dönemleri yansıtmaları ile de dikkat çekiyor.

Yalvaç Ural'ın eşsiz koleksiyonu yalnız çocukları değil, büyükleri de kendine hayran bırakacak. Yerli oyuncaklardan Alman, Çin, Japon, Amerikan oyuncaklarına, Fransız arabalarından İspanya'da üretilen replika oyuncaklara, demir döküm ve kurşun oyuncaklardan tahta oyuncaklar ve çizgi roman karakterlerine kadar uzanan dopdolu koleksiyon orijinal ve özel parçalarıyla “Yalvaç Ural Teneke Oyuncaklar Sergisi”nde yer alıyor. Koleksiyonun bir diğer önemli özelliği de Türkiye'de toplanmış olan oyuncakların Türkiye'nin tarihi ve kültürel gelişimini yansıtıyor olması.

Rahmi M. Koç Müzesi Fenerbahçe Vapuru'nda 16 Nisan - 14 Haziran tarihlerinde ziyarete açık olacak sergi süresince Yalvaç Ural “oyuncak, kitap ve çocuk” konusunda ziyaretçilerle söyleşecek, imza günleri yapacak ve çocuklara oyuncaklarının öyküsünü anlatacak. Ziyaretçiler için, Yalvaç Ural'ın ve başka yazarların yazdığı yazıların yanı sıra pek çok fotoğraf, kitap, doküman, bilgi ve görsel malzemeye de sergide yer veriliyor.

Bugüne kadar 51'e yakın özgün, lisanslı çocuk dergisi çıkaran Yalvaç Ural'ın oyuncaklarının sayısı 3 bine ulaşıyor. Oyuncakların teneke olanlarının yanı sıra topladığı tahtadan metale, plastikten beze kadar farklı malzemelerden üretilmiş pek çok oyun ve oyuncak da var.

Küçük büyük, genç yaşlı herkesi büyüleyen oyuncaklar Türkiye'nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi'nde meraklılarını bekliyor.

Rahmi M. Koç Müzesi Ziyaret Günleri:
Hafta İçi: 10.00 – 17.00 (Pazartesi Günleri Müze Kapalıdır)
Hafta Sonları: 10.00 – 19.00

Rahmi M. Koç Müzesi
Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445- İstanbul
Tel: 0212 369 66 00-01-02
Faks: 0212 369 66 06
www.rmk-museum.org.tr

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*