Teog matematik soruları - Teog türkçe cevap anahtarı - Teog soruları

Teog matematik soruları - Teog türkçe cevap anahtarı - Teog soruları.24062
28.11.2013 / 20:43:51

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 8. sınıflar için başlattığı sınav maratonu başladı. Binlerce öğrenci sınavlarda ter döküyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Sınavların soru ve cevapları henüz yayınlanmadı. Soruları yayınlaması beklenen meb.gov.tr'dend e herhangi bir açıklama yapılmadı. Sorular açıklandığında sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bu arada Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin dönüşümü ile ilgili hazırlanacak yasa tasarısı için Türkiye genelinde bu hafta 8 ayrı çalıştayla dershane sektöründe çalışan girişimciler, öğretmenler, veliler ve öğrenciler ile bir araya geleceklerini açıkladı. Çalışmanın bu hafta tamamlanacağını belirten Avcı, “Bu hafta çalışmaları yapar, son alternatifler demetini oluşturarak Bakanlar Kurulu'nun önümüzdeki toplantısına sunarız. Bunun hükümet tasarısı haline dönüşme süreci var. İlgili uzman arkadaşlar, kanun yapım tekniği, Başbakanlık Kanunlar ve Kararnameler Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Müşavirliği tasarının ayrıntı ve teknik özellikleri üzerinde çalışırlar. Ama zaten bütçe görüşmeleri başladı. O zamana kadar bütçe Genel Kurul'a iner. Bütçe arasında olmaz. Ocağa kadar sürer, ondan sonrası tamamen Meclis takvimine bağlı.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) düzenlediği ‘Millî Eğitimde Neler Oluyor?’ konulu panele katıldı. SETA Direktöre Bekir Gür’ün sunumuyla başlayan panelde Avcı, sosyal medyadan ve salondan gelen sorulara cevap verdi. Dershanelerin dönüşümü ile ilgili çalışmaların 10 yıldır AK Parti'nin programında ve hükümet çalışmalarında yer aldığını belirten Avcı, “Bizim hazırlıklarımız 10 yıldır muhtelif hızlarda ve tonlarda devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Belgesi'nin ön gördüğü çerçevede 2014 sonu itibariyle dershanelerin dönüşümü sağlanacak. Araştırmalarımıza göre mevcut dershanelerin yüzde 20’si özel okula dönüşebilme kabiliyeti ve imkanına sahip. Onlar bir kenara bırakılırsa yüzde 80’i için bir dönüşüm programı hazırlamak gerekti. Bu hazırlıkları 2 yıldır sürdürüyoruz. Geçen hafta tamamladığımız hazırlıklarımızı son bir defa ilgili paydaşlarla görüşmek için 7 ilde 8 çalıştay gerçekleştiriyoruz. 8 çalıştayla dershane sahipleri, yöneticileri ve öğretmenleri ile ilgili bütün paydaşlarla buluşuyoruz. Bunu açıklayınca 'siz tasarıyı hazırlamışsınız şimdi bize tebliğ için bu tür çalıştayları düzenliyorsunuz, bizden öneri almak için değil hazırlıklarınızı bize kabul ettirmek için bu çalıştayları yapıyorsunuz' gibi bir algı oluşturulmaya çalıştırılıyor. Bu doğru değil. 2 yıldır somut dönüşüm koşullarını ilgili paydaşlarla hem yüz yüze hem anketlerle hem de sormacalarla belirlemeye çalışmışız." diye konuştu.

"ÖZEL OKULA DÖNÜŞEMEYENLER YÜZ YÜZE EĞİTİM VERİLEN AÇIK LİSEYE DÖNÜŞSÜN"

12 Yıllık Zorunlu Eğitim Yasası'nın ardından lise eğitiminin bütün Türk vatandaşları için zorunlu hale geldiğini, bu nedenle liselere olan talebin arttığını anlatan Avcı, şunları söyledi: “Bu talep arttı ve çeşitlendi. Bazı yerlerde çalışan insanlar, farklı gerekçelerde örgün eğitime katılmak istemeyenler, mevsimlik isçi çocukları olmak üzere bunların hepsini gözeterek açık liseyi çay nüfusu hizmetine açtık. Yaşı geçmiş yetişkinler değil, herhangi bir nedenle örgün eğitime devam edemeyen çocuklar için açık liseyi imkan olarak sisteme dahil ettik. Dershanelerin dönüşüm sürecinde bu imkanı değerlendirebiliriz geçiş yöntemi olarak. Adı açık lise olur mu olmaz mı konuşuyoruz. Onlar açık lise adının cazip olmadığını ve daha iyi anlatılabileceğini söylüyorlar. Bugün mevcut açık lise uygulaması var. Burada 1 milyon 200 bin çocuk okuyor. Uygulamaya göre yıl başı kitapları alıyorlar, halk eğitim merkezlerinde ve evlerinde çalışıyorlar. Sınavlara giriyorlar. Bunun çok nitelikli eğitim olmayacağı açık. Bu fırsattan istifade açık lise uygulamasına bir nitelik kazandıralım diyerek, bu imkanları bir araya getirerek, özel okula dönüşme kabiliyeti olmayan dershanelerin özel okullar için istenen yüksek standartları istemeyen açık liseye dönüşsünler, ama şimdi uygulama gibi devam zorunluluğu olmayan değil örgün liselerde nasıl 40 saat yüz yüze eğitim varsa buralarda da asgari bir yüz yüze eğitim süresi olsun.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*