Teog Meb soruları 8.sınıf - Teog puan hesaplama - Teog sınavı soruları

Teog Meb soruları 8.sınıf - Teog puan hesaplama - Teog sınavı soruları.27416
28.11.2013 / 13:27:21

Binlerce öğrencinin girdiği TEOG sınavının soru ve cevapları henüz yayınlanmadı. Soruların ne zaman yayınlanacağı bilinmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


TEOG sınavının soruları açıklandığında haber Aktüel'den puan hesaplama modülüne ulaşabilirsiniz. TEOG soruları yayınlandığında sitemizden de ulaşabilirsiniz.

Bu arada MEB yetkililerinin dershane temsilcileriyle İstanbul’da düzenlediği toplantı da protesto edildi. “Bugüne kadar bakanlık yetkililerine defalarca sorular soruldu. Hiçbirine cevap gelmedi. Onun için soracağımız bir yer kaldı; ben duvara sormak istiyorum.” diyen İsmet Kaldırım, okulun duvarına dönerek elindeki metni okudu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), dün İstanbul’un Avrupa  ve Anadolu yakaları ile Erzurum’da düzenlediği paydaş toplantıları yine protestolara sahne oldu. Avrupa yakasındaki toplantıda Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük’ün, bir dershane temsilcisinin elinden mikrofonu aldırması üzerine yaklaşık 500 katılımcı salonu terk etti. Sonrasında bakanlığa defalarca sorulan sorulara cevap alınamadığını söyleyen Birey Dershanesi İstanbul Müdürü İsmet Kaldırım basın açıklamasını duvara okudu. Anadolu yakasındaki toplantıda ise katılımcılar “Biz her şeyi basından öğreniyoruz. Onlar çıkarsa biz de çıkarız.” diyerek gazetecilerin dışarı çıkarılmasına itiraz etti. Basına açık yapılan toplantıda, ÖZ-DE-BİR temsilcisi Nazmi Arıkan, süreç boyunca ulusal dershane derneklerinin ortak hareket ettiğini, bundan sonra da birlikte hareket etmeye devam edeceğini söyledi.

MEB yetkilileri, ‘Özel Dershaneler ve Özel Eğitim Merkezleri İstişare ve Bilgilendirme Toplantısı’ kapsamında dün İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarında dershane temsilcileriyle bir araya geldi. Bahçelievler’deki İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’ndeki toplantıya yaklaşık 800 dershaneci katıldı. Program, Müşteşar Yardımcısı Yusuf Büyük’ün konuşmasıyla başladı. Büyük’ün “Burada oluşacak bir olumsuzluk hem öğrencilerimize yansıyacak hem de bütün ülkeye yansıyacak.” sözleri üzerine Birey Dershaneleri İstanbul Müdürü İsmet Kaldırım söz aldı. “Diğer illerde arkadaşlarımızın haklı taleplerini ortaya koymalarının çirkin ve olumsuz bir davranış olarak yansıtılmasını kabul etmiyorum.” diyen Kaldırım, “Biz dershaneciler olarak dönüşüm ya da başka bir durum değil mevcut yapımızda kalmayı tartışmak istiyoruz.” diye seslendi.

Ardından, dershanecilerden bir başkası eline mikrofonu alarak taleplerini dile getirmek istedi. Ancak Büyük, bu kişinin elindeki mikrofonun alınması yönünde talimat verdi. Bunun üzerine salondaki dershaneciler yetkilileri alkışlarla protesto etti. Toplantıya devam edileceğini belirten Büyük, katılımcıları içeride tutmaya çalışsa da yaklaşık 20 temsilci haricinde herkes dışarı çıktı. Bunlardan bir kısmı da basın mensuplarının dışarı çıkarılması üzerine salonu terk etti.

MEB’i protesto eden dershaneciler, çıkışta açıklama yaptı. Dershaneciler adına konuşan İsmet Kaldırım, bakanlık tarafından düzenlenen ‘sözde’ çalıştayların bir istişare değil dayatma toplantısı olduğunu kaydetti. Toplantıların göstermelik olduğunu ve kamuoyunu yanıltmak için yapıldığını vurgulayan Kaldırım, bugüne kadar dershanelerle ilgili cevap bekledikleri sorulara muhatap bulamadıklarından yakındı ve duvara karşı dönerek açıklamasına şöyle devam etti: “İstanbul Avrupa yakası ve Trakya’daki dershane temsilcileri olarak, dershaneleri oluşturan sebepler ortadan kaldırılmadan dönüşüm önerilerinin gerçekçi ve uygulanabilir olmadığını düşünüyoruz. Bakanlığın her gün birbiriyle çelişen açıklamaları da bu durumu doğrulamaktadır. Sadece dershanecileri değil, bütün Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren böylesine önemli bir konunun siyasi bir dayatmayla sonuçlandırılmaya çalışılması büyük yaralar ortaya çıkaracaktır. Aceleci bir yaklaşımla oldubittiye getirilerek dershanelerin kapatılmasını kabul etmiyoruz.”

Dershane temsilcileri, kendilerini terör örgütü KCK’ya benzeten AK Partili Orhan Atalay’a da büyük tepki gösterdi. Benzetmenin rencide edici olduğunun altını çizen Final Dershanesi’nin sahibi Hatice Yılmaz, “Bunu söyleyen kişi KCK’nın içini iyi biliyor ki böyle talihsiz bir ifade kullanıyor. Ama biz onlara benzemiyoruz.” diye konuştu. Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü Salim Ünsal da şunları kaydetti: “Madem terör örgütüyle eşdeğeriz, böyle bir yapılanma vardı, siz denetleyici olarak neredeydiniz? Dershaneler okula dönüştüğünde yaftaladığınız şekilde KCK endeksli bir eğitim faaliyeti yapılmayacak mı?”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*