Teog sınav sonuçları - 2013 Teog sonuçları ne zaman açıklanacak?

Teog sınav sonuçları - 2013 Teog sonuçları ne zaman açıklanacak?.19401
02.12.2013 / 09:38:43

Teog sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusunda herhangi bir açıklama şimdilik bulunmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Binlerce öğrencinin katıldığı TEOG sınavının sonuçları 1 ay içerisinde açıklanacak. Sınav sonucunun 2013 içerisinde açıklanması bekleniyor. 

Bizden ayrılmayın!

Bu arada Geçen yıl bütçede yer alan 310 milyon liralık vergi geliri, dershaneler kapatılırsa bütçede yer almayacak.

Dershane öğretmenlerinin devlet kadrosuna alınmasıyla birlikte, Maliye’nin omuzlarına bir de bu yük binecek. Özel dershanelerde görev yapan öğretmenler, devlettekilere nazaran çok daha düşük maaşlara çalışıyor. TOBB’un 2012’de yayınladığı rapora göre bile ortalama 800 lira maaş ödenen öğretmenlere, yıllık 482 milyon lira ödeme yapılıyor. Bu öğretmenlerin devlet kadrosuna geçmesi ve maaş standartlarının emsallerinin seviyesine yükseltilmesiyle bu rakamın milyarlarca lirayı bulacağı ifade ediliyor. Bunların yanı sıra özel dershanelerde çalışan personelin maaş ve SSK tutarları da 2012 verilerine göre 100 milyon lirayı geçiyor. Asıl büyük yükün ise devletin vaat ettiği 850 bin öğrenci için ödeyeceğini açıkladığı 2 bin 500 liralık destekle ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Vaat edildiği gibi her öğrenciye bu destek verilirse Maliye Bakanlığı’nın 2,1 milyar liralık yeni kaynak bulması ya da diğer giderlerden kısıntı yapması gerektiğine işaret ediliyor.

Bu arada Ağrı merkezde bir araya gelen kanaat önderleri, dershane ve okuma salonlarının kapatılmak istenmesine tepki gösterdi

"Dershane ve etüt merkezlerinin kapanmasına gönlümüz razı değil." diyen kanaat önderi Nesim Aslankılıç, "Buna karşı tepkiliyiz. Tepkimizi de göstereceğiz. Bize ne düşerse aynen görevimizi yerine getireceğiz. Düşüncem budur. Yanlış yapıyorlar.” diye konuştu."Ben emekli öğretmenim." diyen Vasfi Yılmaz ise şunları söyledi: "Dershanelerin kapatılması intihardır. Türkiye’deki eğitim sistemi zaten bozuktur. Ankara Fen Lisesi'nden bir öğrenci ile Ağrı Naci Gökçen Lisesi'nden mezun olan öğrenci bir değildir. Ama üniversite sınavlarında aynı değerlendiriliyor. Bu yanlış bir şeydir. Kapatılmasını istemiyoruz. Başbakanımızın bu şekil dershaneleri kapatmasına inanamıyorum. İnşallah bundan vazgeçer ve dershanelerin önünü açar." Dershanelerin kapanmaması gerektiğini belirten Ağrılı esnaflardan Muhsin Tayhan, bu dershaneler sayesinde gençlerin üniversiteleri kazandığını anlattı. Tayhan, dershanelere her türlü desteğin şart olduğunu vurguladı. Doğu ve batı arasındaki eğitim dengesizliğine değinen tüccar ve kanaat önderi Kenan Yıldırım, doğuda 70-80 kişilik sınıflarda okuyan öğrencilerin elinden dershanelerin tuttuğunu, dershanelerin kapanmasına çok karşı olduğunu kaydetti.

Öte yandan KPSS kurslarına devam eden öğrenciler ve kurs açma yetkisine sahip eğitimciler de dershane, etüt merkezlerinin kapatılmasını öngören taslağa tepki gösterdi.

Mezun olmuş ve bu yıl mezun olacak üniversiteli gençler de taslağı yakından takip ediyor. Dershanelerin kapatılmasının çözüm olmadığını söyleyen gençler, üniversiteyi kazanmak için dershanelere gittiklerini, iş bulmak için de yeniden dershane ve KPSS kurslarına gitme ihtiyacı duyduklarını belirtiyor. Kursların kaldırılamayacağını belirten dershane ve kurs açma yetkisine sahip dershane sahipleri ise çözümün sistemi iyileştirmede olduğunu belirtiyor."Kurslar kapatılınca kura ile mi seçim yapılacak?"KPSS kursuna devam eden Mehmet Ulaş, KPSS sisteminin memur olmak isteyenler için en hakkaniyetli sistem olduğunu düşündüğünü ifade ederek, "Talep çok, alınan memur sayısı az olduğu için sonuçta arz var. Kura çekilerek mi ya da tanıdık bulunması istenerek mi alım yapılacak?" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*