Teog sınav soruları - Meb Teog soruları - Teog cevapları - Teog puan hesaplama

Teog sınav soruları - Meb Teog soruları - Teog cevapları - Teog puan hesaplama.19335
29.11.2013 / 08:25:05

Milli Eğitim Bakanlığı, 1. ve 2. oturum şeklinde 2 günde tamamladığı sınavın sorularını bugün açıklayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Ortak sınavla ilgili yapılan açıklama şöyle: Ortak Sınav’ın birinci oturumunun başarı ile gerçekleştirilmesinde büyük katkıları bulunan okul idarecilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bakanlığımız, yarın da sınava girecek öğrencilerimizin moral ve motivasyonlarını göz önünde bulundurarak, sınav sorularının tamamını 29 Kasım 2013 Cuma günü (bugün) saat 14.00’de kamuoyu ile paylaşma kararı almıştır. Sürecin sağlıklı yürümesi noktasında yazılı ve görsel basın organlarımıza da göstermiş oldukları hassasiyet nedeni ile teşekkür ediyor, yarın yapılacak sınavlara katılacak tüm öğrencilerimize ve görev alacak personelimize başarılar diliyoruz. 

Öte yandan Büyük Birlik Partisi Hatay İl Başkanı Nevin Zeytineli, ülkedeki sınav sistemi sürdükçe dershane sisteminin de devam etmesi gerektiğini söyledi.

Dershanelerin kapatılması yerine neden açıldığının sorgulanmasını isteyen Zeytineli, "Hükümet dershaneleri kapatma kararı alırken gerekli çalışmaları yapmadığını savundu. “Zaruri ihtiyaç olmasa veliler maddi külfete katlanarak çocuklarını neden dershaneye göndersin?’ diye soran Zeytineli, ilk ve orta öğretimdeki kalabalık sınıflardaki verimsiz ders ortamında öğrencilerin yeterli eğitimi alamadığını vurguladı. Bunun yanında, birçok okulda ikili öğretim yapıldığını anlatan Zeytineli, “İkili öğretimde öğrenciler derslerine yetişebilmek için gün aydınlanmadan yollara düşmekte, uykusuz kalmaktadır. Yani problem çözmeye sondan başlanmamalıdır. Türkiye’de ilk ve orta öğretimlerdeki eğitim seviyeleri arasında kalite bakımından uçurumlar var. Fakat üniversite sınavlarında öğrenciler aynı soruları cevaplamak zorunda. Buda eğitim de fırsat eşitsizliğine neden olmakta.” diye konuştu. Dershane dönüşümünün yok etme planı olduğuna dikkat çeken Zeytineli maddi durumu iyi olan ailelerin çocuklarını zaten koleje gönderdiklerini özel üniversitelerde okuttuklarını hatırlatarak, "Peki, çocuğunu koleje gönderemeyen özel ders aldıramayan ailelerin durumu ne olacak?" sorusunu yöneltti. Özel Dershaneler Birliğinin verilerine göre 3 bin 858 dershaneden sadece yüzde 5’inin dönüşüme uygun olduğunu ifade eden Zeytineli, "Geri kalan yüzde 95’in akıbeti ne olacak? Üniversite sınavları devam ettiği müddetçe, eğitimde eşitsizlik devam ettiği müddetçe dershaneler ihtiyaç olmaya devam edecektir. Dershanelerin özel okula dönüştürme konusuna gelince özel okullar ancak yüzde altmış kapasite ile çalışıyor, özel okula ihtiyaç olsaydı zaten şimdiye kadar istemediğimiz kadar özel okul olurdu.” dedi. 

Bu arada tüm yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da Anadolu, fen, anadolu imam hatip, özel liselere geçişte Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) yerine uygulanacak merkezi sınavların ilk gün oturumu saat 09.00’da başladı. Sınavlara Yozgat il genelinde 186 okulda, 575 salonda 7 bin 806 öğrenci girerken, bin 700 öğretmen görev yaptı.

Liseye geçişte kullanılacak merkezi sınavların ilki saat 09.00’da başladı. Celal Atik İlköğretim Okulu'nda sınava giren öğrencilerin heyecanına okul bahçesinde bekleyen velileri de ortak oldu. Aileler ellerine aldıkları dua kitapları ve Kur’an-ı Kerim okuyarak çocuklarının başarılı olması için dua etti. Sınava çocuğuyla birlikte gelen Hatice Şahin, çok heyecanlı olduklarını belirterek, "İnşallah başarılı olur. Çok iyi hazırlandı. Kendisini bilmediği soruları cevaplamaması ve cevap anahtarını doğru işaretlemesi konusunda uyardım. Bakalım nasip kısmet inşallah hayırlı sonuç alırız." dedi. Hüseyin Yılmaz da çocuğunun dershaneye giderek sınava hazırlandığını söyledi. Yılmaz, "Çocuğumu dershaneye gönderdim. Evde kendimiz hazırlamaya çalıştık. İnşallah başarılı olur." diye konuştu. Diğer veliler de benzer ifadeler kullanarak çocuklarına destek olmak için onlarla birlikte okula geldiklerini ifade etti. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*