Teog sınavı - Teog soruları - Teog cevapları - Teog puan hesaplama

Teog sınavı - Teog soruları - Teog cevapları - Teog puan hesaplama.24062
29.11.2013 / 08:22:25

Teog sınavı soruları ve cevapları bugün açıklanacak. Öğrenciler, sınav sorularına bugün ulaşabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


TEOG soru ve cevapları açıklanınca sitemizden ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2013-2014 eğitim öğretim yılı 8. sınıfların girdiği Merkezi ortak sınavlara ait soruları bugün kamuoyu ile paylaşacağını bildirdi.   Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 2013-2014 eğitim öğretim yılı 8. sınıflar Ortak Sınavı'nın birinci oturumu, Türkiye genelinde ve yurt dışında 14 bin 407 sınav merkezi ve 86 bin 25 salonda başarı ile gerçekleştirilmiştir. 

Ortak Sınav'ın birinci oturumunun başarı ile gerçekleştirilmesinde büyük katkıları bulunan okul idarecilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. 

  "Bakanlığımız, sınava girecek öğrencilerimizin moral ve motivasyonlarını göz önünde bulundurarak, sınav sorularının tamamını yarın saat 14.00'de kamuoyu ile paylaşma kararı almıştır. Sürecin sağlıklı yürümesi noktasında yazılı ve görsel basın organlarımıza da göstermiş oldukları hassasiyet nedeni ile teşekkür ediyor, yarın yapılacak sınavlara katılacak tüm öğrencilerimize ve görev alacak personelimize başarılar diliyoruz."

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı’nca, ortaokul 8. sınıflar için ilk kez düzenlenen merkezi ortak sınavlar ilk gün oturumuyla başladı.

Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları’na katılan Diyarbakırlı öğrenciler, derste görmedikleri bazı konulardan sorumlu olarak sınava girdiklerini söyledi. Çocuklara Türkçe dersinden paragraf, yazım kuralları ve fiilimsi konularından sorular soruldu. Ancak bazı okullarda bu konuları işlemeyen öğrenciler hayal kırıklığı yaşadı, soruları çözemedi.

Bağlar ilçesindeki Ali Kuşçu Ortaokulu’nda sınava giren öğrenciler, işlemedikleri konulardan sorular çıktığını söyledi. Öğrencilerden Recep Demir, daha önce öğretmenleri tarafından sınava tabi tutulduklarını belirterek, “Hocaların yaptığı sınavla bu sınav arasında dağlar kadar fark var. Bu sınav çok zordu. Türkçe ve matematik dersinden okulda işlemediğimiz sorular çıktı.” dedi. Öğrencilerden Berfin Özkul ise Türkçe sorularını eleştirerek, “Hocalarımız okulda ders anlatmadığı için paragraf bilgisi düşündürücüydü. Matematik ve Türkçe bölümünde çok zor sorular vardı.” diye konuştu. Başka bir okuldaki Ahmet Karadağ adlı öğrenci de, “Derslerin bazı konularını bitirdik, bazı dersleri ise bitiremedik. Fen bilgisinden sorular gelecek, valla yandık. Çünkü o dersten konuları bitirmedik.” ifadelerini kullandı. İki çocuğunu Hürriyet Ortaokulu’nda sınava getiren Süphi Aytaş da Doğu ve Güneydoğu’da devlet okullarında çocukların başarılı olma şansının olmadığını söyledi. Çocuğunun 50-60 kişilik sınıfta okuduğunu anlatan Aytaş, sınıf mevcudunun batı illerinde olduğu gibi 20’ye indirilmesini istedi. Sınavda aksaklıklar ders konularının yetişmemesiyle sınırlı kalmadı. Eczacılar Ortaokulu’nda engelli öğrenciler için yer ayrılmazken, yağmur yağışı nedeniyle okul içine alınan velilerin koridorlardaki uğultuları çocukların konsantresini bozdu.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılan orta öğretime geçiş ortak sınavlarının ilk 3 oturumu gerçekleştirildi.

Sabah erken saatlerde sınava girmek için okula giden öğrenciler, ilk 3 oturumu geride bıraktı. Sınava giren öğrenciler, okuma salonu ve dershanelerin kapatılmasına karşı çıkıyor. Şanlıurfa Yıldıztepe Ortaokulu’nda sınava giren öğrencilerden bir kısmı sınavın kolay geçtiğini belirtirken, bir kısmı ise zorlandıklarını söyledi. Ek derslere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan öğrencilerin bir kısmı dershaneye gittiğini bir kısmı ise okuma salonlarına gittiğini söyledi. Ek eğitime ihtiyaç duydukları için okuma salonlarına gittiğini anlatan öğrenciler, dershane ve okuma salonlarının kapatılmamasını istedi. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*