Teoman Alpay mezarı başında anıldı

Teoman Alpay mezarı başında anıldı.6173
  • Giriş : 14.02.2008 / 15:00:00

Çanakkaleli ünlü bestekar Teoman Alpay, ölümünün 3'üncü yılında mezarı başında anılırken bestelerini seslendirerek üne kavuşan hiçbir sanatçı anma törenine katılmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bestekar Teoman Alpay, 11 Şubat 2005 tarihinde tedavi gördüğü Çanakkale Devlet Hastanesi'nde solunum yetmezliği nedeniyle 73 yaşında yaşamını yitirdi. 14 Şubat'ta Çanakkale Şehir Mezarlığı'nda toprağa verilen ünlü bestekar, ölümünün üçüncü yılında bugün mezarı başında anıldı. Anma törenine sadece eşi Ruhsar Alpay ve birkaç yakını katıldı. Çok sayıda gazetecinin de izlediği anma töreninde Teoman Alpay’ın besteleriyle ünlenen sanatçılardan hiç biri gelmedi. Sanatçıyar, eşi Ruhsar Alpay'a mesaj da yollamadı. Mezarının yakına park edilen bir otomobilin teybinden şarkıları çalınarak Alpay’ın besteleriyle ölümsüzleştiği vurgulandı.

‘Samanyolu' bestesiyle tanınan Teoman Alpay’ın ölümünden sonra hiçkimsenin kendisini arayıp sormadığını belirten 24 yıllık eşi Ruhsar Alpay, bunu büyük vefasızlık olarak değerlendirdi. Eşinin mezarı başında sanat dünyasına isyan eden Ruhsar Alpay, şöyle devam etti:
“Bugün maalesef Teoman Alpay’ı siz gazeteci arkadaşlarımızla birlikte anıyoruz. Duygularım çok yoğun. Bugün öleli 1098 gün olmuş. Bedeni gitti ama ruhu benimle beraber. Her zaman yanımda sevgili bestekarım. Ama bu ünlü bestekara bir vefasızlık var. Yaşarken de vefasızlık vardı, ölümünden sonrada devam ediyor. Bestelerini seslendiren sanatçılar hiç arayıp sormuyor. Biliyorsunuz müzik dünyası, devler İstanbul’da. Ben bir şeyler yapmak istiyorum ama bu konuda tek başıma yetersizim. Sadece basın destek veriyor. Belki bir vakıf kurulabilir. Yetenekli öğrenciler Teoman Alpay adına okutabilir. Niye 10 tane, 100 tane Teoman Alpay çıkmasın.”

Teoman Alpay’ın günyüzüne çıkmamış eserlerinin bulunduğunu da belirten Ruhsar Alpay, “Birlikte yaptığımız, bana yazdığı besteler var. Bunları değerlendirmek istiyorum. Teoman ölmüş gibi duruyor, ama eserleriyle her zaman yaşatılıyor. Bugün hala onun bestelerini okuyarak ünlü olan kişiler var. Kendisi daha çok Samanyolu bestesiyle tanınırdı. Ama 1971 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada halkın oylarıyla birinci seçilen ‘Nasıl Geçti Habersiz O Güzelim Yıllarım’ adlı eserini hep bir başka tutardı” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious