Teoman'ın açtığı tazminat davası rededildi

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Şarkıcı Teoman'ın konser sahnesinde ve filmlerinde sigara içtiği gerekçesiyle kendisini eleştiren çevreci Profesör Orhan Kural hakkında açtığı 55 bin YTL'lik tazminat dava reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maaşının 2,5 milyar olduğunu bildiren Kural, Teoman'nın 55 bin YTL'lik tazminat davası açarak kendisini susturmak istediğini savundu. Gençlerin büyük bölümünün sigaraya özenti olarak başladığını anlatan Orhan Kural, Teoman gibi gençlere hitap eden sanatçıların binlerce insanı etkileyebildiğini söyledi. Kural , "Klibinde sigara içtiği görüldüğü an 5 bin kişiyi tetikliyor. Halkımızın demokratik haklarını araması lazım. Elinde sigara gördükleri sanatçıları protestoya çağırıyorum. Filmlerini seyretmesinler, konserlerine gitmesinler, kasetlerini almasınlar, CD'lerini almasınlar. Demokratik toplumlarda protesto böyle yapılır." şeklinde konuştu.

Avukat Mustafa Büyükavcıoğlu da dava olayını şöyle anlattı: "Hocamız Orhan Kural, konserlerinde sigara reklamı yapıyor diye Teoman hakkında bir suç duyurusunda bulunmuştu. Fakat Cumhuriyet Savcılığı bu konuda takipsizlik kararı verdi. Biz Sigara Savaşanlar Vakfı olarak, hem hocamız bireysel olarak bu konuda çok mücadele ettiğimizden, hem de sinema filmi ve televizyon dizilerinde sigara içilmesini yasaklanmasını istiyoruz. Suç duyurumuz da bunun bir parçasıydı. Zaten 4207 sayılı yasa tütün ve tütün mamullerinin her ne şekilde olursa olsun reklamı yapılması yasaklandığından, hocamız suç duyurusunda bulunmuştu. Fakat takipsizlikle sonuçlanınca Teoman 'hakkımda yersiz suç duyurusunda bulunuldu" diyerek Orhan Kural hakkında maddi manevi tazminat davası açtı."

Orhan Kural'ı desteklemek için yanında bulunduğunu açıklayan Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı M. Ubeyd Korbey ise, "Yarın son şekli verilecek olan yasada, her ne surette olursa olsun sahnede, tiyatroda, sinemada, dizide sigara içilen görüntüler yasaklanıyor artık. Çünkü sigara bulaşıcıdır. Bulaşması için görüntünün olması yeterlidir." dedi.

Orhan Kural'ın avukatı Mustafa Büyükavcıoğlu, bir süre sonra adliyeden çıkarak, "Hocam tebrik ederim. Teoman'ın açmış olduğu maddi manevi tazminat talebi reddedildi." dedi. Ancak sonucun kesin olmadığını söyleyen Avukat Büyükavcıoğlu, kararın temyiz edilebileceğini bildirdi.

Sonuçtan memnun kaldığını söyleyen Kural ise, "Sigara içerek topluma reklam yapanlarla mücadelemize devam edeceğiz." diye konuştu.

Bu arada, adliye girişinde bir bayanın sigara içtiğini fark eden Orhan Kural, bayanın yanına yaklaşarak sigaranın zararlarını anlatmaya çalıştı. Time Education Group şirketinde Eğitim Müdürü olarak çalışan Molly Farquharson da, çok stresli olduğunu, bu yüzden sigara içtiğini ve bugün bırakacağını söyleyince, Orhan Kural bayan Farquharson'a sarılarak, "Tebrik ederim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious