Tepkiye tepki

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Şanlıurfa'da, ordu açıklamasına tepkiye soruşturma

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şanlıurfa'da, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamalarına tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yapanlar aleyhinde ''devletin askeri kuvvetlerini alenen tahkir'' iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Açıklamaya destek veren Mazlum-Der, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, DİSK, KESK, İHD ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Cumhuriyet Savcısı'na ifade verdi.

"Devletin askeri kuvvetlerini alenen tahkir" suçu, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Dava açılması halinde, sivil toplum kuruluşları temsilcileri 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Bu arada Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bir PKK'lının cenazesine katılıp PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak, örgütü simgeleyen bez parçaları taşıdıkları iddiasıyla 84 kişi hakkında da soruşturma başlatıldı.

Tunceli'de güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen DTP Suruç İlçe Başkanı Şükrü Binici'nin oğlu "Faik Suruç" kod adlı Jehat Binici'nin cenaze törenine katılan söz konusu kişiler güvenlik kameralarıyla tespit edildi. Cumhuriyet Savcılığı bu kişilerin ifadelerini almaya başladı.

Suruç'ta 22 Nisan 2007 tarihinde düzenlenen cenaze töreninde bir grup, yürüyüş yaparak terör örgütü ve Öcalan lehine sloganlar atıp örgütü simgeleyen bez parçaları taşımıştı.

İçişleri Bakanlığı müfettişleri, Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin ve itfaiye amiri Fevzi Boydan hakkında da, terör örgütü PKK mensubunun cenazesinin belediyeye ait araçla taşındığı iddiasıyla inceleme başlatılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious